Легендата на българския футбол Крум Янев навършва 80 години

Легендата на българския футбол Крум Янев навършва 80 години Легендата на българския футбол Крум Янев навършва 80 години
Името на Крум Милев се свързва с една от най-славните епохи в историята на ЦСКА - 50-те години. Кариерата му започва в Спартак (Пд), откъдето е привлечен в Ботев през 1949 г. Впоследствие след реорганизацията на „армейските“ отбори в България е прехвърлен в ЦСКА, с който дебютира в „А“ група. През 1951 г. се връща за кратко в Ботев, а през следващия сезон отново е в редиците на ЦСКА. По това време „червените“ са абсолютен хегемон у нас и постигат първите си по-значими успехи в евротурнирите. От 1952 година в продължение на 9 сезона Крум Янев е неделима част от този отбор, в който много бързо успява да се пребори за титулярно място в лявата част на атаката.Заедно с Иван Колев, друга голяма фигура в българския футбол, двамата оформят много легендарен тандемМакар и да не се отличава с особено впечатляваща физика, Крум Янев притежава много добра техника,бързина, демараж и не на последно място нюх към гола. Прякорът му Палакмана е наследствен, тъй като баща му отглеждал специален вид гълъби, известни с това име, а синът му се носил по крилото с плавността на птичия полет.В ЦСКА Крум Янев изиграва много велики мачове. Първият си гол с червената фланелка вкарва срещу Марек. В този ден младият Янев е резерва, но играта на отбора не върви. През второто полувреме треньорът Крум Милев го пуска в игра. Само след минути нападателят праща топката в мрежата, осигурявайки победата на „армейците“.Палакмана обаче вкарва далеч по-важни голове за ЦСКА. Срещу Левски във вечното дерби записва 5 попадения, включително и при голямата победа с 5:0 на 23 септември 1953 година. Интересно, че във всички мачове с Левски, когато Янев бележи, ЦСКА не губи - 5:0 през 1953 г., 2:2 през 1954 г., 3:0 през 1955 г., 1:1 през 1956 г. и 4:0 през 1957 г.Не така стоят нещата в евротурнирите, където всичките му голове за ЦСКА са при загуби: при 2:3 срещу Динамо в Букурещ, при 1:3 срещу Цървена звезда в Белград и при 1:3 срещу Атлетико Мадрид в Женева.
Мачът срещу „дюшекчиите“ е трети, след като двата тима си разменят по една победа в София и Мадрид. Янев открива резултата в третия мач, но няколко много груби съдийски грешки водят до отпадане на ЦСКА.Най-впечатляващият успех на ЦСКА, докато Янев все още е част от отбора, е разгромът с 8:1 над Динамо (Букурещ) на стадион „Васил Левски“. Тази среща е дебют за нападателя и ЦСКА в евротурнирите Крум Янев често намира място и в националния отбор на България, който по онова време между 85 и 90 % се припокрива със състава на ЦСКА (тогава ЦДНА). Той е част от тима, който постига първия значим успех на националния отбор след Втората световна война - бронзовите медали в Мелбърн през 1956 година. Полуфиналът на Зеления континент е нещастно загубен в продълженията с 1:2 от Съветският съюз, след като редовното време завършва наравно 0:0.През 1960 г. в ЦСКА лека-полека започва смяна на поколенията, която не отминава и Крум Янев. Така той преминава в столичния Спартак. През 1962 г. на един мач с Локо (Сф) Крум Янев е контузен тежко от Васил Методиев и трябва преждевременно да прекрати кариерата си.
СТРАНИЦАТА ПОДГОТВИХА: ЗДРАВКО ГЮРОВ ;КРУМ ЯНЕВ и ПЛАМЕН ПИНДРАКОВ

09 януари 2009   14:14

Още за Ретро спорт:
На 27 юли Ботев преди 36 години среща Спортинг Португалия
Преди 90 години Ботев Пловдив кани Адмира Вакер за да построи своят първи дом
Извадки от миналото за строежа на първият стадион на Ботев(Пд) от 1927г.
8-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб e медал на Локо(Сф) от 1939г. за изпълнен спортен дълг
1-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб е медал на Левски от 1950г. за КСА