Левски победи бутаният за шампоин Литекс с 2:0

Превъзбуденият Батков: Ние сме моралните шампиони

Левски спечели дербито на 26-ия кръг в българската „А” група след победа над лидера Литекс с головете на Гара Дембеле и Йовов. Мачът се игра на стадион „Георги Аспарухов” в София. Главен рефер бе Петер Винк. В 10-ата минута първа атака направиха футболистите на Литекс, Цветков отдясно успя да намери отлично Янев, а той стреля от 12-13 метра, но вратаря на Левски Илиев спаси удара му. В 19-ата минута последва и първата атака за Левски. При центриране на Гаджев от пряк свободен удар Матондо остана непокрит в пеналта, но ударът му с глава мина покрай вратата на гостите. В 41-ата минута след опит за гол на Христо Янев от пряк свободен удар, вратарят на столичани Пламен Илиев се намеси и спаси удара му.
В 65-ата минута след удар на Гаджев от 25 метра топката се отби в страничната греда, голмайсторът на "А' група Гара Дембеле я вкара в мрежата на гостите, но реферът не призна гола заради положение на засада, макар че Дембеле не бе зад защитата на ловчанлии. В 76-ата минута Гара Дембеле вкара единственото попадение в срещата. Сержиньо Грийн го изведе зад гърба на отбраната, и Дембеле шутира силно и точно в горната част от вратата на Литекс. Нападателят бе със сантиметри зад защитата на гостите, но реферът допусна играта да продължи. В 86-ата минута халфът на Литекс Дока получи жълт картон за симулация в пеналта, след като протестира за дузпа.
В 89-ата минута Веселин Минев получи червен картон след повторно нарушение и остави Левски с човек по-малко, но в следващата атака Дембеле намери излизащия на скорост Дани Младенов, той нахлу в пеналта с топка в крака и след като излъга Виничиус, подаде към Йовов и той вкара на празна врата за 2:0. На мача присъства националният селекционер Лотар Матеус. След победата разликата между двата тима става 5 точки.

Собственикът на Левски Тодор Батков честити шампионската титла на Литекс, въпреки че „сините“ спечелиха дербито с ловчанлии на стадион „Георги Аспарухов“ с 2:0.

„Ние сме моралните шампиони“, заяви собственикът на Левски. Босът на „сините“ каза, че Литекс е уредил няколко мача. „Нека им честитим титлата, а накрая ще стигнат до втория предварителен кръг на Шампионската лига“, сподели адвокатът. Тодор Батков обаче не пожела да конкретизира кои мачове има в предвид.

Президентът на Литекс Трифон Попов коментира думите на Тодор Батков, който след победата на сините над лидера в класирането заяви, че оранжевите са си купили титлата."Какво да го коментирам Батков, той нещо се е превъзбудил от мача", заяви Попов.

Левски - Литекс  2:0

1:0 Дембеле – 76’
2:0 Йовов – 90’

Червен картон: Минев – 89’

Левски:  Илиев, Минев, Иванов, Мюлдер (Грийн - 46'), Милиев, Гаджев, Огнянов, Матондо (Младенов - 73'), Йовов, Иса (Тасевски - 58'), Дембеле

09 май 2011   00:14