80 години от първата титла на Ботев(Пд) след успех над Левски(Сф)

Очаквайте в края на годината книгата Ботев-Левски футболно дерби от историята

Преди 80 години Ботев(Пд) и Левски(Сф) фокусират общественото внимание върху себе си с футболната битка за държавен първенец на България.Днес тези отбори отново са в центъра на общественото внимание с типа от заглавия “Продадоха Ботев на италианци“,или на “Казанската афера “.Подобни водещите заглавия са болна тема за феновете на Ботев и Левски и затова ще ви припомним как преди 80 години отбора на Ботев изписва със златни букви името си на държавен първенец на България .На 03.10.1929г. след победа с 1 - 0 над силният отбор на Левски.Сф. с доста национални играчи като:вратаря Ради Мазников,Никола Димитров - Фъц,Асен Пешев - Капуй, Симеон Янков и Александър Христов.Отбора на Ботев е подкрепян от 200 свои приврженици,а до 15 - минута Левски упражнява натиск и след първоначалния натиск играта е изравнена и полувремето завършва при резултат 0 - 0.Второрто полувреме е изпълнено с доста голови положения и пред двете врати като на моменти играчите и на двата отбора правят опити за груба игра която е бързо парирана от отличния рефер в този мач Никола Досев.В 36 - минута ботевци изпълняват корнер пред вратата на домакините и след отлична намеса във въздуха на НИКОЛА ЩЕРЕВ / СТАРИКА /резултата е открит в полза на Ботев.В оставащите девет минути до края на мача пловдивчани неоставят шанс на съперниците си и ликуват с купата връчена им от г-н Михов а привържениците им ги носят на ръце до софийската жп гара.На мача присъстват министър-председателят Андрей Ляпчев,министърът на блаоустройството Славейко Василев,директора на полицията г-н Преславски,главният инспектор по физическото възпитание г-н. П.Траянов и представителя на негово величество Цар Борис Трети, г-н.Александър Михов. Шампините на гарата в Пловдив са посрещнати с военна музика и много почести и са поздравени лично от кмета на града Божидар Здравков и спортният ръководител Щиплиев.
Телефон за поръчки и заявки:0889622324

03 октомври 2009   10:14

Още за Ретро спорт:
На 27 юли Ботев преди 36 години среща Спортинг Португалия
Преди 90 години Ботев Пловдив кани Адмира Вакер за да построи своят първи дом
Извадки от миналото за строежа на първият стадион на Ботев(Пд) от 1927г.
8-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб e медал на Локо(Сф) от 1939г. за изпълнен спортен дълг
1-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб е медал на Левски от 1950г. за КСА