Битката за Пловдив

Първа част

Битката за Пловдив В годините Битката за Пловдив” е поднасяла на зрителите красив футбол,пълно себераздаване, мъжка битка с много голове и драма в резултата.Затова както обещахме на нашите читатели,на страниците на www.lifesport.bg , в оставащите дни до пловдивското дерби ще ви запознаем в детайли и снимки с най-резултатните победи за двата отбора.Първият мач между двата отбора се е играл на 1 април 1951 г. под ръководството на рефера Йордан Таков (Сф) и завършва 3:0 за Локомотив. Голмайстори в двубоя са: Петър Събев (49), Атанас Николов (50) и Николай Милков (59).
Локомотив:Аров,Станчев,Попов,Събев,Бъчваров,Бакърджиев,Минков,Ангелов,Милков,Лазаров,Николов
Ботев:Георгиев,Енчев,Колев,Симеонски,Милоев,Иванов,Янев,Минев,Николов,Тодоров,Ангелов.

Toва е двубоят,който поставя началото на поредицата впечетляващи футболни срещи между двата отбора.След преминаването на няколко основни единици,младият отбор на Ботев удържа нулевото равенство само 4 минути след началото на 2 полувреме и за 10 минути е сломен.

Първа победа за Ботев:
30.6.1951г.Ботев-Локомотив 2:1 Голмайстори Д.Василев(5,55),Милков(Локо-65).

Класическа победа за Ботев:
20.3.1955г.Ботев-Локо(Пд) 3 : 0 Голмайстори:Костов-4,Д.Василев-29,М.Кожухаров-76д.
Ботев:Кекеманов,Енчев,Чакъров,Ковачев,Бахчеванджиев,Захариев(Сотиров), Кожухаров, Костов, Симеонов,Василев,Найденов
Локо :Бечиров,Станчев,Попов,Георгиев,Бъчваров,Аладжов,Тасев,Панайотов(Андонов),Колев, Делев,Дечев.

След завръщането си в А-група канарчетата постигат класическа победа.До 30 минута те постигат комфортна преднина от два гола,а в 33 минута вратяарят им Кекеманов спасява дузпа на Колев.
7.7.1963г.(30 кръг)-Локо-Ботев 0 : 4 Голмайстори:Аспарухов-11,Дерменджиев-47,55,88

Локо:Бончев,Бекяров,Мицин,Бутников,Бояджиев,Манолов,Донков,Грънчаров,Петков(Делев), Колев, Чобанов.
Ботев:Карушков,Панайотов,Чакъров,Апостолов,Събев(Разложки), Стойнов, Дерменджиев, Харалампиев,Аспарухов,Атанасов,Попов.

За първи път в историята на пловдивското дерби е отбелязан хетрик от Дерменджиев.За разлика от първата среща през есента грубата игра не помага на черно-белите и те са разгромени.

12.04.1964 г. Ботев - Локомотив 3:2. Голмайстори : 2:0 Динко Дерменджиев (23 и 55), 2:1 Иван Кънчев (87), 2:2 Петър Колев (88), 3:2 Георги Попов (90-д)

29.08.1964 г. Ботев - Локомотив 0 :2. Голмайстор: 0:2 Иван Кънчев (74, 89)
Ботев:Найденов,Задума,Чакъров,Апостолов,Стоянов,Стойнов,Дерменджиев,Попов,Иванов,Събев(Николаков),Костадинов.

Локо:Бончев,Бекяров,Мицин,Манолов,Занев,Бояджиев,Кънчев,Грънчаров,Андонов,Илиев,Мулетаров,Колев

След разгромната победа за КСА срещу Цска с 4 -0 привържениците на „канарчетата” предвкусват сладка победа над съгражданиет.Буквално в последните 15 минути на мача Иван Кънчев с два гола охлажда със леден душ ботевистите,а зевзеците от Локомотив прекръстват стадион Хр.Ботев на „Кънчова поляна”.

29.08.1965 г. Ботев - Локомотив 0:3. Голмайстор: 0:1 Иван Кънчев (2), 0:3 Петър Колев (40 и 62)
Ботев:Найденов(Карушков),Златарев,Антов, Задума,Атанасов(А.Стойнов),Р.Стойнов, Попов,Кючуков,Ненов,Апостолов,Дерменджиев

Локо:Бончев,Бояджиев,Мицин,Манолов,Анков,Младенов(Паунов),Кънчев,Мулетаров, Андонов, Илиев,Колев.

Нова тежка загуба от съгражданите.През тази година прекратяват състезателната си кариера защитниците Райно Панайотов и Георги Чакъров.

10.8.1969г.Локомотив-Ботев:1 – 3 Голмайстори:Ненов-8,Луканов-31,Дерменджиев-71,Попов-85.
Локо :Костов,Вълков,Стамболиев,Пеев,Анков,Паунов,Василев,Бонев,Луканов,Илиев,Манов(Шилев,Бекяров)

Ботев:Карушков,Георгиев,Стойнов,Апостолов,Глухчев,Задума,Попов,Дерменджиев,Ненов,Кючуков,Убинов.

Ботевци отново са водени в 1 кръг от своя треньор извел ги до шампионската титла през 1967г. Васил Спасов.След почивката канарчетата узаконяват своето превъзходство с 2 гола и слагат началото на серия от успешнии мачове.

1.11.1970г.Локо-Ботев 2 : 3 Голмайстори:Василев-16,Убинов-52,59,63,Анков-79.

Локо:Хаджийски(Бончев),Тодоров,Христакив,Пеев(Стамболиев),Вълков,Паунов,Василев,Бонев,Анков,Илиев,Павлов.
Ботев:Раденков,Делев,Глухчев,Апостолов,Маринов,Задума,Попов,Дерменджиев,Ненов,Станоев,Убинов.

До почивката доминират на терена футболистите на Локомотив,но след почивката георги Убинов –Графа е неудържим и бележи своя хетрик.

08.05.1971 г. Ботев - Локомотив 1:4. Голмайстори: 0:1 Георги Василев (22), 0:2 Стоян Генов (28), 1:2 Добрин Ненов (39), 1:4 Христо Бонев (69, 78).
Ботев:Карушков,Апостолов,Глухчев,Делев,Апостолов(Георгиев),Лулчев,Радков, Дерменджиев, Убинов,Маринов(Ненов),Станоев.

Локо:Бончев,Бекяров,Христакиев,Вълков,Стамболиев,Анков,Василев,Бонев,Генов,Паунов,Павлов(Манов).
Ботевци са лишени от основни фигури в състава си като капитанът Видин Апостолов и плеймейкърът Христофор Маринов,който е контузен тежко в 35 минута от Христакиев.

12.8.1972г.Ботев-Локо 3 : 4 Голмайстори:Иванов-49,Кичеков-57,77,Василев-60,68,Соколов-69
Ботев:Карушков,Д.Апостолов,В.Апостолов,Станев,Глухчев,Танков,Дерменджиев,Маринов,(Станоев),Кичеков,Соколов,Убинов.

Локо:Бончев,Бекяров,Босаков,Пеев,Антов,Фатов,Василев,Бонев,Иванов,Кючуков,Георгиев.

Това е един от най-вълнуващите и изпълнен с футболна интрига мач.Символичните гости откриват,а чрез Кичеков ботевци изравняват. С 2 гола на Г.Василев и Т.Иванов извеждат напред черно-белите,а усилията на канарчетата стигат само за два гола на Соколов и Кичеков който отбелязва хетрик.

8.9.1974г.Локомотив-Ботев 7 : 3 Голмайстори:Бонев-23,65,Кичеков-43,55,Василев-35,Курбанов-70,Димитров-67автогол;Притъргов-60д,87,Алексиев-72
Локо:Камбуров,Янков(Вълков)Босаков,Узунов, Стамболиев,Кючуков(Димитров),Василев, Бонев,Кичеков,Иванов,Курбанов.

Ботев:Хаджийски,Иванов,В.Апостолов(Джевизов),Велев,Витков,Димитров,Алексиев,Маринов,Каменов(Попов),Притъргов,Убинов.

Ботев е с доста експериментален състав в предвид смяната на поколенията и контузии на основни единици като:Дерменджиев,Попов и В.Апостолов.Железничарите са подсилени от две бивши „канарчета” Иван Кючуков и Йордан Кичеков,а на отсрещната страна е преминал вратярят Паница Хаджийски.Набързо до 55 минута резултата е доведен до 4-0,а с гола си в 60 минута Притъргов само стимулира локомотивци които до 70 минута вече водят със 7 : 1.Бонев и компания си прявят каквото искат на терена като дори легендата на черно-белите според зевзеците симпатизиращи на Локомотив е пропуснал нарочно дузпа,а в друг момент от мача след като е навързал цялата защита на жълто-черните бие нарочно в аут.В самият край на мача ботевци правят загубата по почетна с два гола в своят актив и в историята на пловдивското дерби освен разгромната загуба за Ботев е записан и най-резултатният мач досега.

Любопитни факти : 15 кръг , 22.12.1962г.Ботев-Локо : 0- 0
За 87-и път двата отбора ще играят мач за първенство на “А” група. В досегашните двубои отборът на Локомотив Пд има 33 победи срещу 30 за Ботев Пд, а 23 мача са завършили наравно. Головата разлика е 109:103 в полза на символичните гости. Предстоящият двубой ще бъде 23-ият, който ще се състои на клубния стадион на Ботев. Колкото и изненадващо да звучи, балансът не е в полза на Ботев (Пд). В играните досега 22 мача на собствения си терен канарчетата имат само 5 победи, допускайки девет загуби, а 8 мача са завършили наравно. Головата разлика е в полза на Локомотив - 27:21.
Състезатели с най-много мачове в дербито
28 мача - Динко Дерменджиев и Видин Апостолов (Ботев)
27 мача - Георги Василев (Локомотив)
26 Мача - Христо Бонев (Локомотив)
22 мача - Георги Попов (Ботев)
21 мача - Запрян Раков (Ботев)
20 мача - Станчо Бончев (Локомотив)
19 мача - Илко Бекяров и Ганчо Пеев (Локомотив), Марин Бакалов и Славчо Хорозов (Ботев)
18 мача - Михаил Карушков (Ботев)
17 мача - Костадин Костадинов (Ботев), Недялко Стамболиев (Локомотив), Аян Садъков (16 за Локомотив и 1 за Ботев).
16 мача - Райко Стойнов, Добрин Ненов и Трифон Пачев (Ботев), Спас Илиев и Васил Анков (Локомотив)
Състезатели с най-много голове в дербито
12 гола - Георги Василев (Локомотив)
11 гола - Динко Дерменджиев (Ботев)
8 гола - Костадин Видолов (5 гола за Ботев и 3 гола за Локомотив)
6 гола - Йордан Кичеков (4 гола за Ботев и 2 за Локомотив), Костадин Костадинов (Ботев), Иван Кънчев и Христо Бонев (Локомотив)
5 гола - Атанас Пашев и Марин Бакалов (Ботев), Тодор Иванов и Едуард Ераносян (Локомотив)

<< върни се назад     28 ноември 2008   14:30

Още за Ретро спорт:
На 27 юли Ботев преди 36 години среща Спортинг Португалия
Преди 90 години Ботев Пловдив кани Адмира Вакер за да построи своят първи дом
Извадки от миналото за строежа на първият стадион на Ботев(Пд) от 1927г.
8-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб e медал на Локо(Сф) от 1939г. за изпълнен спортен дълг
1-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб е медал на Левски от 1950г. за КСА