Испания спечели първа световна титла в историята си, 1:0 срещу Холандия

Днес в Испания е официален почивен ден.

Испания спечели първа световна титла в историята си, 1:0 срещу Холандия Испания спечели първа световна титла в историята си. Фуриите биха Холандия с 1:0 с гол на Иниеста в продълженията в мъжка битка и рядко виждана драма на стадион Сокър Сити в Йоханесбург, в която имаше всичко - добри изпълнения, пропуски, нерви. След оспорван 120-минутен двуостър сблъсък логиката взе нещата в свои ръце - Испания бе по-добрият отбор и заслужено победи. Фуриите постепенно влизаха в ритъм и изиграха най-силните си мачове точно когато трябваше. Уникалното съчетание на техника, комбинативност, агресивност, прагматизъм, организация и здрава защита, изповядвано от отбора на Висенте дел Боске, се оказа непосилно и за коравата Холандия на финала.
Фуриите решиха да уплашат съперниците си още от самото начало. Отборът на Висенте дел Боске се втурна в бесни атаки към вратата на лалетата и пропусна няколко добри положения чрез Рамос и Вия. В първите минути холандците рядко минаваха центъра и единственото им занимание бе как да противодействат на набезите на съперниците си. Постепенно началният щурм на фуриите секна и мачът навлезе в по-спокойно темпо. Тимът на Берт ван Марвайк опита да изнесе играта по-напред, но не се стигна до по-интересни ситуации. Като цяло преди почивката срещу енергичните лалета на испанците им бе трудно да връзват раздвижената си комбинативна игра, отколкото срещу тромавите и меки в полуфинала германци.

Финалът бе доста по-интересен след почивката, въпреки че и тогава предпазливостта властваше на терена. Полувремето започна по-добре за холандците, които пропуснаха златна възможност в 62-рата минута. Тогава Уесли Снайдер хвърли ювелирен пас към Ариен Робен, който излезе сам срещу вратаря. Касияс реагира блестящо и изби удара на нападателя в корнер. Испанците отговориха мълниеносно - Вия пропусна от два метра. Новата придобивка на Барселона нямаше вечер и не успя да се възползва по най-добрия начин от няколко отлични възможности пред себе си. Испанците продължиха да диктуват темпото и се опитваха да налагат комбинативния си стил с неспирно движение на топката.

Холандците обаче реагираха адекватно и организирано в отбрана.

Лалетата се опитваха да контраатакуват и стигнаха до второ опасно положение. При един дълъг пас Робен с невероятна скорост и мощ надбяга Карлес Пуйол, който се опита да го спре непозволено, но не последва реакция от рефера. Нападателят на Байерн отново излезе сам срещу Касияс, който за втори път спаси своите от сигурен гол и измъкна топката от краката на холандеца. Към края натискът на испанците се засили, но редовното време завърши при нулево равенство.

Тимът на Дел Боске продължи да атакува и от началото на първото продължение. Влезлият Фабрегас пропусна отлична възможност, след като излезе сам срещу вратаря, но стреля точно в крака му. Драмата се усещаше във въздуха. С наближаването на края мачът все повече се отваряше. В началото на второто продължение Холандия остана с човек по-малко, след като Хейтинга бе изгонен за втори жълт картон. В първите минути след това лалетата майсторски държаха на разстояние агресивните си противници, но капитулираха в 116-ата минута. След едно грешно избиване в холандската отбрана Фабрегас се реабилитира за пропуска си и намери отлично Иниеста, който прониза вратаря на Холандия и хвърли цяла Испания в делириум. Преди това обаче реферът не отсъди явен корнер за Холандия след удар на Снайдер от фаул. Както и в няколко случая преди това лалетата налитаха на реферите да търсят обяснения, но Хауърд Уеб не им беше виновен - Испания просто бе по-добрият отбор.

ХОЛАНДИЯ - ИСПАНИЯ 0:1

(0:0 след редовното време)

0:1 Андрес Иниеста (117)

ХОЛАНДИЯ: Стекеленбург, Ван дер Вийл, Хейтинга, Матайсен, Ван Бранкхорст (105 Браафхайд), Кайт (71 Елиа), Ван Бомел, Снайдер, Де Йонг (99 Ван дер Ваарт), Робен, Ван Перси

ИСПАНИЯ: Касияс, Рамос, Пике, Пуйол, Капдевила, Алонсо (86 Фабрегас), Шави, Иниеста, Бускетс, Педро (60 Навас, Вия (106 Торес)

СЪДИИ: Хауърд Уеб (Англия); Майкъл Мъларки и Дарън Кан (Англия)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Ван Перси, Ван Бомел, Де Йонг, Ван Бронкхорст, Хейтинга, Робен, Ван дер Вийл, Матайсен (Х); Пуйол, Рамос, Капдевила, Иниеста (И)

ЧЕРВЕН КАРТОН: Хейтинга (Х)