Приказката за Цвети на Уимбълдън приключи

Приказката за Цвети на Уимбълдън приключи Първата ракета на България Цветана Пиронкова загуби драматично от Вера Звонарьова с 1:2 сета (6:3, 3:6, 6:2) в полуфинален мач от най-престижната тенис надпревара в света "Уимбълдън". Цвети, която вече влезе в историята като първата българка, класирала се на полуфинал на "свещената трева" на "Ол Ингланд Клъб", бе близо до победата и до нов рекорд за българския тенис, но късметът в края на двубоя се усмихна на мощната рускиня.

След сензационния за Вера Звонарьова успех, 21-та в света рускиня се превърна и в първата непоставена тенисистка, която е достигала финал на "Уимбълдън". Въпреки загубата, нашето момиче впечатли публиката с бързината на предвижване по корта и спечели симпатиите на всички от трибуните на Централния корт в Лондон. Загубата уби мечтите на Цвети и България за финал на "Ол Ингланд Клъб", но цялостното представяне на Пиронкова изстреля българския тенис до нови небивали висини.

Намиращата се на 82-ра позиция в света българка започна добре първия сет, в който без проблеми спечели сервис подаванията си, за да поведе с 2:1. Екзекуторката на петкратната шампионка на "Уимбълдън" Винъс Уилямс заложи и в днешната среща на силния начален удар и отличните минаващи удари, които на няколко пъти оставиха рускинята безпомощна на едно място.

В петия гейм затруднената до максимум рускиня не успя да се противопостави на жадуващата за нов успех българка и Пиронкова успя да направи първия си пробив в срещата за 4:2. До края на сета и Звонарьова, и Пиронкова спечелиха своите сервис подавания, но бързото предвижване по корта на Цвети и сигурните й отигравания в края на сета й позволиха да затвори първата част с убедителното 6:3 за 42 минути.

Вторият сет започна добре за 21-та в света рускиня, която успя да спечели първите си две подавания на нула и да поведе с 2:1 гейма. Мощната московчанка започна да атакува по-сериозно Цвети, която в третия гейм се наложи да догонва опонентката си от 0:30. Прецизността й при изпълнението на сервис обаче й позволиха да изравни за 40:40, където след игра на нерви и размяна на точки българката успя да изравни за 2:2. В следващия гейм Цвети бе близо до постигане на първи пробив и във втория сет, но късметът не й достигна и Звонарьова успя да измъкне подаването си, за да поведе с 3:2.

Притесненията за българката дойдоха в следващия гейм, когато моментно разколебание в нейния сервис позволи на рускинята да се възползва от възможността и да направи първия си пробив в мача за 4:2. До края на втория сет геймовете се развиха по подобие на първия и макар нашето момиче да спечели безпроблемно своите подавания, рускинята не изпусна шанса и успя да измъкне сета с 6:3.

Последният сет започна обещаващо за Вера Звонарьова, която още в първия гейм успя да пробие сервиса на Цвети и да си осигури благоприятна преднина с 2:0. В последвалия гейм българката разколеба не само посрещането си, но и увеличи непредизвиканите грешки и позволи на рускинята да я поведе с 40:15. Въпреки негативния, резултат, борбеното българско Цвете не се отказа и успя да изравни резултата и да спечели първия си гейм в във втория сет.

В следващия гейм и късметът започна да спохожда мощната рускиня, която започна да вкарва топките си по линиите и да разпределя ударите си все по-стабилно и уверено в полето на нашето момиче. След 3:1 в полза на 21-та в света, последва и нов пробив в нейния актив, с който преднината й стана още стабилна - 4:1.

Въпреки че даде всичко от себе си, Цвети не успя да пробие съперничката си в следващия гейм и преднината на Звонарьова набъбна на 5:1, а в следващите минути се оформи и крайното 6:2.

Така най-добрата ни тенисистка приключи участието си в най-престижния тенис турнир, но записа името си със златни букви в историята, след като стана първата българка, достигнала до полуфиналите на "Уимбълдън".