Себастиан Фетел отново е световен шампион

Германецът остана на трето място в Гран при на Япония и по този начин триумфира за втори пореден път с титлата в шампионата

Германският пилот на „Ред Бул-Рено“ Себастиан Фетел триумфира за втора поредна година с титлата в шампионата на Формула 1, след като финишира трети в Гран при на Япония. На пистата „Сузука“ Фетел спечели необходимата му точка за да грабне титлата четири старта преди края на сезона и счупи поредния рекорд, превръщайки се в най-младия двукратен световен шампион в историята. Германецът си осигури втори трофей само на възраст 24 години, 3 месеца и 6 дни. Освен това, той е и едва деветият пилот с две поредни титли във Формула 1.

В Япония първи завърши Дженсън Бътън с „Макларън-Мерцедес“, а втори остана Фернандо Алонсо с „Ферари“. В старта на пистата „Сузука“, отборът на „Ред Бул-Рено“ не успя да спечели и титлата при конструкторите официално, но това по всяка вероятност ще стане след седмица в Корея. В момента лидерът „Ред Бул-Рено“ има актив от 518 точки, докато вторият в подреждането – тимът на „Макларън-Мерцедес“ е с 388 точки.

В самата надпревара на пистата „Сузука“ Себастиан Фетел тръгна от полпозишън и по всичко личеше, че иска да спечели втората си титла с първо място. Това обаче не се случи и макар да изгуби две места в хода на състезанието, той успя да задържи преследвачите си и със спокойна тактика триумфира с шампионското отличие. Четири кръга преди края на сезона Себастиан Фетел е недостижим на върха в класирането с 324 точки. Втори е Дженсън Бътън с 210, а трети – Фернандо Алонсо с 202.

Дженсън Бътън спечели надпреварата благодарение на по-добра тактика и работата на неговия екип в бокса. С две влизания в питлейна, Бътън елиминира Фетел и разчисти пистата пред себе си. Алонсо също изпревари германеца, заемайки второто място. До края на надпреварата Себастиан Фетел на няколко пъти направи опити да мине пред болида на Алонсо, но не успя. След това последва нареждане от бокса на „Ред Бул-Рено“ да не се предприемат опасни атаки и по този начин Фетел се примири с третото място, което обаче му осигури втора поредна титла във Формула 1.

"Това беше една дълга, но страхотна година. Най-трудно е да се спечели титлата за втори пореден път. Нямаше да се справя сам никога. В момента съм доста объркан, но и много щастлив. Единственото, което мога да направя в този емоционален момент е да благодаря на всички в отбора", заяви след старта в Япония новият-стар шампион Себастиан Фетел.

<< върни се назад Автор: Дашо Добрев
    10 октомври 2011   12:00

Духът на Хю Хефнър възкръсва на 16 март в Bedroom Premium Club
На 28 ноември в MEGAMI е ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ на Playmate Of The Year 2017
Помните ли Ралица Крумова кандидатка за „Мис Плеймейт“.? Къде се загуби,какво прави в момента, а и как изглежда тук в Лайфспорт
Не казвай на НИКОЙ:Фаворитка за Мис Плеймейт в усмирителна рокля