Уругвай показа зъби, домакинът ЮАР пред отпадане

Уругвай показа зъби, домакинът ЮАР пред отпадане Уругвай взе първа победа на Мондиал 2010, като се наложи с 3:0 над домакина на шампионата ЮАР. Успехът изкачи южноамериканците на първо място в група А, и отдалечи африканския състав от мечтано класиране във втората фаза. В последните срещи от групата ЮАР излиза срещу фаворита Франция, докато Уругвай може да измъкне победата и от колебливия мексикански тим.

Уругвай напълно заслужи добрия резултат, след като доминираше през цялото време, и равномерно разпредели силите си. Триото нападатели Диего Форлан, Луис Суарес и Единсон Кавани изстиска до последно защитата на домакините, и имаше положения да направи резултата и по-убедителен. И тримата направиха сериозни пропуски, но в крайна сметка стигнаха до заслужения успех.

Ударите на „урусите” бяха двойно повече, макар и те да не се стараеха да владеят прекалено много топката. Момчетата на Оскар Табарес разчитаха на бързия футбол, и разнообразните атаки с импровизация.

Макар да не изглеждаше зле на терена, на състава на ЮАР му липсваха точно идеите, и си пролича, че дори и с треньор световен шампион като Карлос Алберто Парейра, все още са далеч от световната класа.

Резултатът бе открит в 24-та минута от Диего Форлан, който спокойно може да кандидатства за приза най-красив гол до момента. Елегантния изстрел на уругваеца от 20-тина метра прехвърли вратаря и влетя под гредата за 1:0. След куп пропуски, най-вече на Кавани, се стигна и до увеличаване на резултата след дузпа.

Реферът Масимо Бусака не се поколеба, след като вратарят на ЮАР Куне закачи, макар и леко Луис Суарес останал очи в очи с него и посочи бялата точка, като изгони стража с директен червен картон. В 80-та минута, след протести и вратарска смяна, в крайна сметка Уругвай успя да изпълни наказателния удар, и Диего Форлан направи 2:0 с поредно чудесно изпълнение.

В заключителните 15-тина минута домакините дори не се опитаха да променят статуквото, и вместо това, Уругвай наниза трети гол, дело на Алваро Перейра. В края на продължението, Луис Суарес нахлу в пеналта отдясно, центрира меко, успоредно на вратата, топката прехвърли резервния страж на ЮАР, и стигна до Перейра, който от два метра нямаше проблем да я прати в мрежата.