Голямото плюване между Левски и ЦСКА е за 7 милиона евро

Битката между ЦСКА и Левски за шампионската титла има цена от поне 7 млн. евро. Това е минималната сума, която всеки отбор получава за класиране в групите на Шампионската лига. Тази година, за разлика от предишните сезони, регламентът за влизане на българския първенец в лигата е доста по-лесен за изпълнение. Затова червени и сини драпат с всички сили за първото място, а от Левски реват по съдиите.И двата клуба имат нужда от пари. В Левски вече обявиха затягане на коланите, а "Мтел" намали спонсорския си договор с клуба. Сините се разминаха с милиони евро заради злополучното отпадане срещу БАТЕ Борисов от Шампионската лига. Тодор Батков обяви наскоро, че е готов да продаде дял от клуба на друг инвеститор.
В ЦСКА ситуацията не е по-различна. Новите собственици от "Титан" вече отделиха 13 млн. евро за купуване на клуба и осигуряване на бюджет до края на първенството. Евентуално класиране в Шампионската лига изглежда повече от добре дошло, тъй като компанията за сметопочистване не може да вади непрекъснато милиони евро.Единственият шанс на двата клуба да спечелят значителни суми е да завършат на първо място в "А" група и след това да се класират в Шампионската лига. Тази година влизането там изглежда доста по-лесно заради новия регламент. Докато в предишните сезони първенецът на "А" група обикновено отпадаше в последния квалификационен кръг срещу съперници от Англия, Турция, Румъния или Украйна, сега ще има пред себе си противници от страните, класирани под 12-о място в клубната ранглиста на УЕФА. Това означава, че за място в лигата няма да се спори с отбори от Англия, Испания, Италия, Франция, Германия, Русия, Румъния, Португалия, Холандия, Шотландия, Турция и Украйна. Клубовете от тези страни са в отделен квалификационен поток.
Схемата за класиране на българския представител включва за съперници шампионите на страните от 13-о до 53-о място в ранглистата на УЕФА. Това са 40 отбора, които се борят за пет места в групите. Тяхното преодоляване е по-лесно, макар че Левски например напоследък не можа да се справи дори с БАТЕ Борисов и финландския Тампере.
Програмата на квалификациите в нашия поток е следната:
I кръг - в него участват шампионите на страните от 48-о до 53-о място в ранглистата на УЕФА. Това са Фарьорските острови, Люксембург, Малта, Черна гора, Андора и Сан Марино. Чрез жребий се определят три двойки, които излъчват победители на разменено гостуване.
II кръг - в него участват трите отбора, победители в първия кръг, включват се и 31 тима, шампиони на страните от 16-о до 47-о място в ранглиста УЕФА (без Лихтенщайн): Швейцария, БЪЛГАРИЯ, Норвегия, Дания, Австрия, Сърбия, Израел, Швеция, Словакия, Полша, Унгария, Хърватия, Кипър, Словения, Финландия, Латвия, Босна и Херцеговина, Литва, Молдова, Ирландия, Македония, Исландия, Грузия, Беларус, Естония, Азербайджан, Албания, Армения, Казахстан, Сев. Ирландия, Уелс. Чрез дирижиран жребий с поставени и непоставени отбори се определят 17 двойки, победителите от които отиват в III кръг.
III кръг - в него участват 17-те победители от втория кръг, включват се и шампионите на Белгия, Гърция и Чехия. Двадесетте отбора образуват десет двойки чрез дирижиран жребий с поставени и непоставени отбори, които играят помежду си на разменено гостуване. Десетте победителя се класират за плейофите. Десетте елиминирани се класират за плейофите за груповата фаза на турнира за Купата на УЕФА, който от тази година ще се казва "Лига Европа".
Плейофи: Десетте отбора от плейофите образуват пет двойки чрез дирижиран жребий. Играе се в два мача на разменено гостуване. Победителите влизат в Шампионската лига. Елиминираните пет отбора се класират директно за групите на турнира "Лига Европа". Там също ще се играе за повече пари според данните на маркетинговия отдел на УЕФА, тъй като турнирът ще се играе с групова фаза, подобна на тази в Шампионската лига - осем групи по 4 отбора, които играят помежду си на разменено гостуване. Според прогнозите минималният приход от групите на "Лига Европа" се очаква да бъде поне 2 млн. евро за всеки участник.
От: SportLine.bg

10 април 2009   11:12

Още за Бизнес & Пари:
Серия Маслина на REFAN - цялостна грижа при борбата със стареенето.
REFAN за трети път стана любимата козметична марка на българите
REFAN на втори кръг в четири категории на класацията "Любима марка"!
7-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб(ФК13) e медалът от купата за Столичният гарнизон спечелен от Левски
Венци Стефанов и близък до Титан фен на ЦСКА на представянето на стадиона на IFS