Черно море с един успех над Левски за Купата

Черно море с един успех над Левски за Купата Едва един краен успех в досегашните сблъсъци с “Левски” за Националната купа има отборът на “Черно море”. Той е постигнат през 2006 г., когато в осминафинална среща “моряците” побеждават с 3:2 след продължения. Домакините започват страхотно и до почивката вече водят с 2:0 с голове на Мартин Христов и Петьо Костадинов. През второто полувреме обаче “сините” упражняват натиск и стигат до равенството след попадения на Емил Ангелов и Георги Иванов-Гонзо. Така сблъсъкът влиза в продължения. В 105-ата минута Веселин Вачев е точен с глава и хвърля в делириум целия стадион. След този успех “Черно море”, воден от Ясен Петров стига до финала за Купата, където губи с 1:3 от ЦСКА. Иначе в неделя един срещу друг ще се изправят двукратният финалист за Купата на България “Черно море” и рекордьорът по спечелени трофеи от турнира “Левски” (26 купи). Тенденцията от досегашните сблъсъци между двата тима сочи, че при всяко второ отстраняване на “моряците”, “сините” триумфират в надпреварата.

За първи път съперниците се срещат в турнира през 1956 г., когато на 1/16-финал варненци губят с 1:3 след продължения. Димитър Йорданов открива за “Левски”, а Любен Костов изравнява от дузпа. В допълнителните 30 минути столичани надделяват с два гола на Димо Печиников. Два сезона по-късно “моряците” отстъпват от същия съперник на четвъртфинал с 0:3. Попаденията бележат Александър Костов, Стефан Абаджиев и Димитър Йорданов. През 1961 г. “Левски” побеждава трудно с 1:0 на осминафинал с дежурен гол на Димитър Йорданов. Шест години по-късно регламентът на турнира вече е различен. Осминафиналната фаза се провежда в четири групи по четири отбора, като първият продължава напред. В своя поток “Черно море” губи с 0:4 от “Левски” (Симеон Николов (2), Георги Соколов, Георги Аспарухов).

Следва 25-годишна пауза, преди съперниците отново да се срещнат за Националната купа. През 1992 г. двата отбора играят на 1/16-финал на разменено гостуване. В София “Левски” бие с 4:0 (Наско Сираков (2), Станимир Стоилов, Златко Янков), а във Варна с 1:0 с гол на Даниел Боримиров. През 1994 г. на четвъртфинал “Черно море” записва две загуби с по 1:4. Във Варна Пламен Петков бележи за “моряците”, а за гостите се разписват Диян Ангелов, Емил Кременлиев, Кънчо Йорданов и Наско Сираков. В София Найден Найденов открива за варненци, но след това с хеттрик на Кънчо Йорданов и един гол на Наско Сираков “сините” продължават без проблем в надпреварата. В тази година “Левски” взема юбилейната си 20-а купа след 1:0 на финала над “Пирин” (Благоевград). Два сезона по-късно на 1/16-финал “моряците” падат с 0:2 в София след попадения на Тодор Зайцев и Петър Янков. На финала за пръв път “сините” губят служебно с 0:4 от “Славия”, след като скандално напускат терена при 0:1.

11 декември 2009   10:36

Още за Ретро спорт:
На 27 юли Ботев преди 36 години среща Спортинг Португалия
Преди 90 години Ботев Пловдив кани Адмира Вакер за да построи своят първи дом
Извадки от миналото за строежа на първият стадион на Ботев(Пд) от 1927г.
8-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб e медал на Локо(Сф) от 1939г. за изпълнен спортен дълг
1-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб е медал на Левски от 1950г. за КСА