Битката за Пловдив Втора част:Ботев-Локомотив от 4:0 и 5:0 на два пъти

До 3:1 за Ботев с девет играчи на Лаута и с 4 гола на Пашев за 5 : 2

Битката за Пловдив Втора част:Ботев-Локомотив от 4:0 и 5:0 на два пъти 3.3.79г.Локо-Ботев 4 : 0 голмайстори:Керимов-4,Стамболиев-22,Бонев-30,Ераносян-81.
Тежката загуба помрачава награждаването на Георги Славков за футболист номер 1 на Пловдив за 1978г. Според едни играчи жълто-черните не се напрягат за да помогнат Локомотив да не изпадне,но все пак резултата е достатъчно болезнен.
Локо:Толев,Балевски,П.Василев,Пеев,Садъков,Г.Василев
Локо:Толев,Балевски,Пеев,Садъков,Василев(Габеров),Бонев,Иванов(Кадьов),Керимов,Стамболиев,Ераносян.
Ботев:Вичев,Тодоров,Маринов,Делев,Босаков,Хорозов(Танев),Костадинов,Зехтински(Манолов)Иванов,Аргиров,Славков.

22.8.1987г.Локо-Ботев 2 : 5 Голмайстори:Драганов-22,Атанас Пашев-32д,71,75,78, Садъков-57д.,Бакалов-85.
”Жълто-черната” част на Пловдив изживява радостта от победата след като на два пъти черно-белите повеждат в резултата.Едуард Ераносян след края на срещата опитва саморазправа с автора на 4 гола Атанас Пашев( ненадминат рекорд) и досега пред погледа на сина му.

Локо:Тенев,Ташев,Карушев,Корадов,Беделев,Текелиев,Джевизов(Димитров),Садъков,Ераносян,Б.Бонев,Драганов
Ботев:Каратанчев,Пачев(Блангев),Хорозов,Кочев,Раков,Бакалов,Зайцев,Георгиев,Хвойнев,Стойнов),Зехтински,Пашев.

27.08. 1988 3 кръг, "А"РФГ Ботев - Локо (Пд) 5:0
1:0 Раков(31), 2:0 Бакалов(36), 3:0 Пехливанов(53), 4:0 Зайцев(80), 5:0 Бакалов(81)
На 27 август 1988 година настъпва звездният миг за Ботев. Те са водени от звездите си Марин Бакалов и Атанас Пашев. В състава на Локомотив личи името на настоящия треньор Аян Садъков. Срещата се играе пред 10 000 зрители и преминава под тоталното превъзходство на Ботев. „Канарчетата” откриват резултата в 31-ата минута чрез Запрян Раков, а само 5 минути по-късно Марин Бакалов прави 2:0. След почивката ”канарчетата” излизат с единственото намерение за разгром и го постигат. В 53-ата минута Антим Пехливанов прави резултата класически. Следва малка почивка пред вратата на Локомотив, преди в 80-ата минута Тодор Зайцев, играл впоследствие и в Левски, да направи 4:0. Крайното 5:0 оформя Марин Бакалов минута по-късно.
Феновете на Ботев са на седмото небе от щастие, но едва ли и най-големите оптимисти са очаквали, че разгромното 5:0 ще се повтори само 7 години по-късно.

Ботев: Недялков, Пачев, Д.Младенов, Ив.Кочев, Раков(77-Говедаров), Бакалов, В.Василев, Зайцев, Пехливанов(81-Цв.Дерменджиев), Хвойнев, Пашев

Локо: Богданов, Ташев, Н.Арабов, Тилев, Беделев, К.Андонов(63-Калканов), Г.Димитров, Садъков, Карушев, Титев(46 - Юл.Джевизов), Ст.Драганов

Стадион "9 септември" - 10 000 зрители ;Съдии: К. Пързулов, Божков, Джавков

3:1 за Ботев с девет играчи на Лаута и пред техният съдия Атанас Узунов
20.3.1994г.Локо-Ботев:1-3 голмайстори:Донев-20,Видолов-42,Хвойнев-77;Димитров-84
Локо:Колев,Димитров,Коев,Юмерски,костов,Вълчев(Г.Димитров),Въчков,Маринов,Григораш,Кръстев,Петков,Вукоевич
Ботев:Попов,Марков,Младенов,Р.Димитров,Ангелов,К.Димитров,Донев(Енгибаров),Зайцев,Хвойнев(Кочев),Я.Петров,Видолов.
На терена на противниковият отбор ботевци изнасят истинска футболна лекция,като играят и за честта на своят треньор Павел Панов който е застрашен от уволнение.Веднага след гола на жълто-черните локомотивецът по душа Узунов отсъжда дузпа ,коато Григораш пропуска.Минута след подновяването на играта Зайцев е остранен за втори жълт картон.Класическото 0 : 3 заковава Хвойнев в 77 минута след пас на Петров,който 5 минути по-късно е остранен от игра.В 85 минута с гола Димитров прави загубата на смърфовете по-почетна.

30.8.1995г.Ботев-Локомотив 5 :0 Голмайстори:Видолов-38,66,81,Анастас Петров-48,61.
7 години по-късно отново 5 : 0
На 30 август 1995 г. звездният състав на ”канарчетата”, които само няколко месеца по-рано е загубил драматично финала за Купата на България от Локомотив (София) с 2:4, се саморазправя с безпомощните ”смърфове”. Диригентът на ”жълто-черните” Костадин Видолов е във вихъра си и бележи три гола. Две попадения добавя Анастас Петров. Оттогава до днес обаче, Ботев имат едва две победи срещу градския съперник и феновете отчаяно мечтаят за новия Видолов, който да поведе тима към така чакания успех в дербито.
Ботев:Василев,Сивинов,Симеонов,Димитров,Шопов,Марков,Гемеджиев,Н.Сираков(75-геров),Петров,Иванов(Цветанов)Видолов(Китанчев).
Локо:Стайков,Раковски,Марков,Маджаров,Лулчев,Чобанов,Иванов,Пашев,Саити,Кръстев,Танчовски,Драганов(А.Пашев).

29 ноември 2008   13:44

Още за Ретро спорт:
На 27 юли Ботев преди 36 години среща Спортинг Португалия
Преди 90 години Ботев Пловдив кани Адмира Вакер за да построи своят първи дом
Извадки от миналото за строежа на първият стадион на Ботев(Пд) от 1927г.
8-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб e медал на Локо(Сф) от 1939г. за изпълнен спортен дълг
1-ят експонат в Благотворителният търг в подкрепа на Футбол клуб е медал на Левски от 1950г. за КСА