Страхлив и самовлюбен Мъри Стоилов видя в 7-то място на Ботев успех

Скоро и въздухът по терените ще вземе да му пречи

• Дойде краят на сезона и е време за трезва оценка за играта и 7-то място през този сезон на "канарчетата" и работата на Станимир Стоилов преди коледните празници.Лятото дойде с къде очакван-къде неочакван подарък от Титан,които поради финансови причини отказаха ЦСКА да участва в евротурнирите.В последният момент от БФС не допуснаха роден отбор да допусне служебни загуби.Дни преди това Станимир Стоилов и щаба му лековато се лишиха от услугите на голмайстора Иван Цветков ,който се подложи на операция.Жребият отреди казахстанският Астана за съперник на жълто-черните и след отличен гол на Иршак ботевистите отново изпитаха вкуса на победата в евротурнирите.Първият кръг в родното първенство отреди за съперник Левски,който поведе с гол на Гари Родригес,а няколко минути по късно холандското крило остави съотборниците си с десет човека.Благодарение на гения и на таланта на Тодор Неделев "канарчетата' стигнаха до важна победа.На реванша срещу Астана мощна жълто-черна вълна заля Бургас в очакване на силна игра на своите любимци.Страхливият треньор Станимир Стоилов остави резерва Тодор Неделев,а казахстанците дори след като останаха с десет човека и в началото на второто полувреме не само стояха по добре на терена но и стигаха до по-чисти голови положения.Под напъна на публиката Стоилов пусна в игра Неделев и резултата стигна до 5:0 след 2 гола на Тодор Неделев и по един на Вандер,Огнянов и Грънчаров.Във втория кръг в Босна "канарчетата" първо гостуваха на Жрински,който през първото полувреме в Мостар тотално надигра ботевци.През второто полувреме след бърз гол на Ромарио жълто-черните изравниха резултата и играта,а направилият дебют за пловдивчани Валери Домовчийски още тогава показа ,че ще е фигурант с изявите си след глупавия си червен картон.В реванша Мъри не изневери на тактиката си за 0:0 и цели 75 минути феновете на Ботев се чудеха на тактическата немощ на треньора за да се стигне до неочакван подарък от футболист на Жрински и Мариян Огнянов се реваншира за непростимия си пропуск минута преди това.Дойдоха и тъй дълго чаканите срещи с Щутгарт,като в първата среща Ботев бе домакин и Мъри не изневери на страхливата тактика срещу швабите,които играха без трима от титулярите си.Валери Домовчийски неочаквано и за него самия донесе равенството след като за целия мач имаха едва 3 положения за гол.На реванша срещу възпитаниците на Бруно Лабадия „канарчетата” през първото полувреме стояха добре на терена но при влизането на Мартин Харник след почивката пред варатата им вреше и кипеше.След съмнителна засада гол на Бобан Грънчаров бе отменен,а при влизането на терена на Домовчийски и Педро още тогва показаха,че приносът им ще е нулев какъвто бе и резултата в реванша,който бе осеян с фанфари и възхвали за да се стигне до загубата от Любимец.Тенденциозният в определянето на състава Станимир Стоилов в титулярния състав бе гласувал доверие на своите любимци Педро,Домивчийски и Сърмов.Резерва остана Неделев,а Грънчаров дори не бе в групата.Педро и Домовчийски не изневериха на себе си и пропускаха всяко едно положение,а самовлюбения в себе си Стоилов остави цял мач титуляр като десен бек Костадин Дяков въпреки,че бе трагичен и закономерно след набези по левият фланг на Антон Огнянов след гредата „дините” стигнаха и до 2 гола за победата им с 2:1 донесла им сладък голям коефицент за който сякаш и Мъри Стоилов бе играл.Със страхлива тактика се стигна до нулеви равенства срещу Литекс,ЦСКА и Лудогорец.Победите над Славия и Черно море бяха взети с доста късмет,а срещу Берое Стоилов отново показа тактическа слабост и загуби с 1:0.Единственият светъл лъч бе победата над Локо(Пд).Срещу железничарите и Левски в София тактиката на Мъри отново бе за 0:0 и закономерно ренимира противниците си с победи.Срещу опашкарите от Гоце Делчев гения на Мъри Стоилов реши вместо дузпаджията Иван Цветков да бие дузпата да я изпълни доведеният му син ли или син любимец  Валери Домовчийски и съвсем очаквано той я пропусна.Като заговорихме за Любимец дойде и новата срамна среща в задграничният град,където жълто-черните допуснаха нова срамна загуба при висок коефицент за домакините.След нея собственикът Цветан Василев даде нов кредит на доверие на Мъри преди тежката серия от срещи.Срещу добрата стара Славия след грешки на вратарят на белите Георги Петков „канарчетата” взеха ценна победа,която бе гарнирана с победа над ЦСКА.Червените до 2:1 след грешката на Черни бяха господари на терена,а екипа на Мъри Стоилов и самият той само дето не правеха кълбета на и извън терена за да устискат победата и постовете си.При равенството на Лаута дежурното извинение за страхливата тактика на Мъри Стоилов бе лошият терен,който не попречи един кръг след този Литекс да постигне победа с 5:2 като гост.В последният мач на Колежа преди строежа на новият стадион Стоилов в трети поредн мач не успя да надиграе и победи Берое,а при гостуването на Черно море поредният му трансферен любимец Педро пропускаше подаръци,а Домовчийски бе забелязан едва при смяната си.Победният гол за Черно море падна след грешка на Сърмов,а Стоилов в този пореден важенсе лиши от услугите на Грънчаров за да може да хукне на туризъм по Европа за набелязани нови трансферни цели след провалите със Спрокел и Джинич в защитата.Заключението е ,че Мъри не успя в Ботев, по-простата причина, че беше страхлив,тенденциозен в определянето на състава,самовлюбен в себе си и парите на Цветан Василев.Видя се,че Пловдив не е неговото място въпреки,че имаше пълен картбланш и свобода за действие да привлече всички футболисти които поиска.Имаше претенции.Да има в състава си Спрокел,Перейра,Галчев,Минев,Сърмов,Педро,Домовчийски,Джинич,Ромарио Анисе,Стаховяк,като от тях само последните оправдаха доверирто и парите които струваха на собственика за трансферни суми,комисионни и неустойки по предварително освобождаване.Мъри Стоилов нека намали всякаквите си претенции,които има към всичко и всеки извън себе си и да си зададе въпроса защо доведените от Ферари Спасов футболисти и тези преди него като:Бобан Грънчаров,Артур Енрике,Томас Иршак,Тодор Неделев,Йордан Христов,Мариян Огнянов,Иван Цветков и Вандер Виейра в изминалите  две години които дават обика и успехите на Ботев

24 декември 2013   19:11