Левски с Емил Велев не падна само за... Купата на Съветската армия

През сезона “Левски” не допусна загуба само в едно състезание - за несъществуващата вече купа на Съветската армия, ако перифразираме “класика” Емил Велев, треньора на “сините”. Преди фиаското с “Пирин” треньорът обяви, че отборът би гонил и тази купа, ако я имаше...
“Сините” започнаха с грешките първо в Сандански - 0:1 за първенство с “Вихрен”. Продължиха в Европа - 0:1 срещу БАТЕ за Шампионската лига и пак 0:1 срещу “Жилина” за Купата на УЕФА, все на “Герена”. “Левски” два пъти падна от “Локомотив” (Сф) за първенство - 0:1 в “Надежда” и 0:3 през пролетта. За капак дойде и поредното 0:1, но за купата от “Пирин”. Загубите станаха вече шест, всичките на нула. Шест са и мачовете до края на сезона за “сините”.
Шест бяха пораженията и през миналото първенство, но само в “А” група. Към тях се добавиха два пъти по 0:1 от “Тампере” във втория квалификационен кръг на Шампионската лига.
Най-тежко на “Герена” е било през сезона 1985/86 година, когато “сините”, под името “Витоша”, загубиха точно една трета от 30-те си шампионатни двубоя и станаха пети.
Отборът, който единствен в последните 11 сезона не е падал под второто място в крайното класиране в “А” група, и сега едва ли ще е по-надолу.
В последните четири първенства на България обаче нямаме шампион с три загуби.
Последният голям “син” провал бе през сезона 1996/97 г., когато пет шампионатни поражения в 30 кръга изхвърлиха тима извън челната тройка.
Турнирният боец “Левски” нямаше загуба за купата на България повече от три години.
За последно - на 22 март 2006 г. - 2:3 след продължения от “Черно море” във Варна в осминафиналната фаза. Последваха 11 турнирни двубоя с 10 победи и едно реми - 0:0 срещу “Литекс” на четвъртфинал в миналогодишното издание, след което “Левски” отпадна с дузпи.
Автор: Любомир Серафимов-вестник Труд

01 май 2009   14:25