Дойде заветният момент. В събота от 19,45 часа на стадион „Васил Левски“ е великият мач на България Левски - ЦСКА. Този сблъсък е може би най-значимото събитие в родината, защото от него се интересуват няколко милиона футболни фенове. През последните години интересът към мача привидно спадна, а това се отрази и на трибуните, които често оставаха срамно празни. Това обаче е измамно, защото цяла България в момента тръпне в очакване на първия съдийски сигнал. Някои гледат мача, защото обичат Левски, други - защото боготворят ЦСКА, трети мразят и двата клуба, но пак са под напрежение, четвърти просто искат да се разтоварят, пети няма какво друго да правят, а шести искат да се напсуват на спокойствие, седми са свикнали да гледат само този мач от родната „А“ група. Иначе казано: всеки си намира причина, за да застане пред телевизора или да бъде на трибуните за Левски - ЦСКА.
Дербито в събота продължава да следва тенденцията от последните години, през които двата отбора, меко казано, не са в най-добрата си форма. Това често води до сблъсък под надслов "Кой е по-малко слаб?!". Такъв ще е и утрешният мач на „Васил Левски“. Това е обидно за дербито между най-титулуваните ни отбори, но въпреки всичко, когато „сини“ и „червени“ излязат на терена, шоуто е гарантирано. Дали ще е на терена или на трибуните, гаранция - ще го има и в събота.
Да, Левски и ЦСКА са в ужасна форма, но все някой от тях ще бъде по-малко слаб в дербито. На пръв поглед „червените“ изглеждат по-добре в 90 процента от детайлите, но когато стане въпрос за сблъсък между двата гранда, нищо не се знае. Ето и сравнение между Левски и ЦСКА по линии:
ВРАТАРИ
Тук битката безспорно се печели от Левски, където Георги Петков е врял и кипял в дербито. Вратарят на „сините“ не е в добра форма от известно време, но при него червеното прави чудеса. Няма дерби, в което Петков да не е правил чудеса на вратата. От другата страна вероятно ще застане Иван Караджов. Младокът е далеч от класата на Петков и досега не се е доказал в тежък мач. Другата опция пред Йоан Андоне - Здравко Чавдаров, е с травма. Ако той се възстанови, ЦСКА ще бъде по-стабилен под рамката.
ЗАЩИТА
ЦСКА определено има по-здрава защита от тази на Левски. Именно отбраната на „сините“ е в основата на слабата игра на отбора от началото на пролетта. Очаква се в събота шампионите да бъдат с оптимална двойка централни защитници: Бунзукан - Милиев. Това ще се случи за втори път от началото на годината, защото първият постоянно страда от травми, а вторият беше наказан за дербито с Локо (Сф). В предишния Левски беше безупречен в защита срещу Славия. Веселин Минев също е много стабилен отляво, а проблемът на „сините“ е отдясно, където новото попълнение Петер Петраш ще е резерва и в недодялания тим на „Меридиан Мач“ в Медийната лига. Точно заради това се очаква Георги Иванов да пусне вместо словака младока Стефан Станчев, който играе силно.
„Червените“ определено са по-стабилни отзад, където Йоан Андоне има богат избор от качествени футболисти. Румънецът вероятно ще заложи на карето Данчо Минев, Виданов, Митрески и Коста Стоянов. От тях единствен македонецът дава шансове на Левски, защото от изявите му до момента ясно си личи, че не е сработен със съотборниците си и често греши.
ХАЛФОВЕ
ЦСКА надделява и в средата на терена. „Червените“ притежават повече класа в най-важната зона, но опитът в дербито е на страната на Левски. Общо взето, и двата отбора играят със сходни схеми, нищо че на „Армията“ я наричат 4-4-1-1, а на „Герена“ 4-3-3. Това значи, че съперниците ще хвърлят по петима играчи в битката за центъра на терена.
НАПАДЕНИЕ
Тук ЦСКА печели тотално. „Червените“ имат половин дузина стойностни офанзивни футболисти, докато на „Герена“ такива липсват. Панку, Петре, Делев, Руи Мигел, Гранден и Платини нямат аналог в Левски, където могат да се похвалят с недоказания Миро Антонов, отстранените от отбора Димитър Телкийски и Кръстовчев, както и Жоазиньо и Ники Димитров, които са далеч от най-добрата си форма.
http://www.meridianmatch.bg