Г.Илиев - Майкъла: Левски стопли съдиите и победи Славия

Коментар назаем

Първото място на ЦСКА е свръх силите на клуба.Левски се придвижи напред в класирането и вече диша във врата на ЦСКА. Снощи сините победиха заслужено Славия с 1:0. Какво всъщност трябваше да очакваме от белите? Те Криводол не могат да бият, камо ли Левски. В синия лагер обаче решаваща роля имаше смразяването и стоплянето на отношенията със съдиите. През седмицата от Левски първо обявиха война на реферите, а след това отидоха на помирение. И очевидно, за да не се сърдят, на сините им беше признат гол на Гонзо след фаул.От Славия друго и не съм очаквал. Интересното е, че
с човек по-малко заиграха по-добре но това са им възможностите в момента. Преди мача сключихме бас с Благой Георгиев - аз заложих, че Левски ще спечели, а той игра равен и победа на белите. Разбира се, както винаги, печеля аз. Остава висящ въпросът кой ще финансира вечерята в панорамата на Японския - нали сега Венци Стефанов няма да им даде премии?
В събота голям шум се вдигна около мача Локо (Сф) - ЦСКА. Като за стандартите на българската "А" група стана много добър мач. Имаше темпо, много тичане по терена, а и двата отбора се бориха докрай. С една дума - сериозна битка, каквато всички искаме да гледаме.
ЦСКА имаше надмощие през първото полувреме, когато поведе в резултата, а в края на втората част предимството беше на страната на Локомотив, които имаха и две чисти голови положения.
И този мач показа, че в ЦСКА всичко е изненадващо. Димитър Пенев например е способен да прибегне до какви ли не варианти, когато му се налага
да сглоби нападение, без да разполага с централен нападател
Според мен португалецът Да Коща е добър футболист, но силата му е в халфовата линия. В същото звено липсваше Маркиньос, очевидно e, че нямаме друг такъв играчм като него. Здравко Лазаров вкара много хубав гол, майсторски изпълнен, но съм сигурен, че може и повече.
След почивката се видя, че ЦСКА има проблеми с подготовката. Както и в предишните мачове, някъде около 60-ата минута им свърши въздухът. Не е нормално точно Тодор Янчев да е играчът с най-добра кондиция. На тези години капитанът на ЦСКА тича най-много, отиграва топката на голям периметър. А останалите къде са?
Локомотив (Сф) оставиха много хубавo впечатление с играта си. Създадоха повече голови положения, бързо изравниха, можеха и да спечелят мача. Те са много интересен отбор. Миналата година печелеха мачове като гости в провинцията, а не можеха да побеждават лидерите. Сега е обратното -
бият Левски, бият Литекс, правят равен с ЦСКА
а падат като гости на отборите от долната част на класирането. Факт е, че като единици имат по-стойностни играчи, отколкото ЦСКА. Останах впечатлен от играта на Иван Бандаловски, от младите ми харесват още Димо Атанасов и Иво Иванов. Личи си, че отборът е граден както трябва. Докато в ЦСКА сглобяваме състава както можем.
Затова може да се каже, че това първо място на ЦСКА в момента е свръх силите на клуба. ЦСКА се води към фалит, раздават се заплати на някакви слаби чужденци, но - парадоксално - водим в класирането! Странно е за клуб, пред който големият въпрос е как всъщност ще оцелее? Дано да има и занапред радост за публиката.
Съдийството в Надежда обаче беше безобразно. Христо Ристосков добре си беше изваден от "А" група, защо им трябваше да го връщат?
Съсипа мача, накъса играта
не ги остави да играят футбол. И двата отбора бяха ощетени и от тази гледна точка не намирам за реални претенциите на Николай Гигов към рефера. След почивката Ристосков дори подкрепяше Локомотив. Иначе тъчреферите се справиха добре.
В челото на "А" група се случват интересни събития. Сливен например загуби от Литекс в Ловеч, което лично за мен беше очаквано. За отбор, който сега е влязъл в "А" група, не може да се очаква, че ще бъде най-добрият в групата и ще играе най-силно. Ясно е, че и там ще има непостоянна игра. В някои мачове извадиха късмет като този срещу Черноморец в Бургас. Победиха ЦСКА с помощта на съдиите. Но ето че Черно море ги победи, а сега паднаха и в Ловеч. Това, разбира се, не ги прави лош отбор - напротив, Сливен разнообразява първенството в "А" група.
Този мач обаче беше много важен за спечелване за Литекс, тъй като там най-сетне трябваше да се види, че има сериозна работа. Видя се, при това точно преди възловото дерби с ЦСКА. Мисля, че
мачът на червените с Литекс
ще бъде един от най-интригуващите в първенството.
Бих прогнозирал и продължаване на силното представяне на Черно море. Отборът от Варна е много добре подготвен и неслучайно победи Спартак с 5:0 в градското дерби. Никола Спасов прави силен отбор на "Тича", който знае как да побеждава. Играят с агресия!
Иначе неприятно впечатление ми направи инцидентът на полувремето, когато играч на Спартак се оплака, че е бил душен. Докога ще продължава това, ако е истина? Не бих искал да се окаже, че полицията дреме, вместо да пази.
От останалите срещи интерес предизвика победата на Локомотив (Пд) над Вихрен. В Сандански очевидно имат някакъв проблем, който обаче не опира до треньора. Според мен
Филип Филипов е кадърно момче
и трябва да продължи да работи. Проблеми има и в Пирин, където загубата от Ботев показа, че нещо в клуба им не върви. Благоевград винаги е бил емблема на силния и атрактивен футбол, а те сега не играят нищо.
В сряда ни чака мач на националния отбор със Сърбия. През седмицата се вдигна шум около състава на Пламен Марков и отсъствието на Димитър Иванков и Ивелин Попов. Според мен Марков иска да изплобва повече играчи, а на тях двамата им се знаят способностите и това, че са важни състезатели. По тази причина одобрявам решението на Марков да извика нови играчи от отбори като Сливен и Ботев. И без това нямаме достатъчно футболисти за националния тим, нека повече момчета да се пробват в контролите. Сърбите имат повече от 30 футболисти, играещи на високо ниво в чужбина, и пред тях този проблем не стои. Но при нас
трябва да търсим играчи навсякъде
И да се стремим да ги произвеждаме. БФС, ако обича, да спре да се крие от този проблем! Мисля, че за следващия сезон всеки клуб трябва да бъде задължен да има 2-3 помощни терена за школата си, плюс един с изкуствено покритие. Да им се сложи вилата на врата и най-сетне да обърнат внимание на школите и да почнат да произвеждат футболисти. Ако това не стане, ще си стоим накиснати в блатото на посредствеността. И ще се чудим защо няма играчи за националния отбор.