Осем медала спечелиха българските бойци

Общо осем медала спечелиха българските състезатели на Европейското първенство във Варна по карате. Зрителите се насладиха над десет часа на истински битки в Двореца на културата и спорта във Варна пред многобройната публика. Седемнайсет държави от Европа участваха с най-добрите си бойци на трите изградени татамита (специални рингове за боеве).

В последния ден Данаила Чернева се класира на второ място в абсолютна категория при жените, като победи категорично Доброслава Харбрашка от Полша. По-малкото строшени дъски лишиха Данаила Чернева от титлата в тази категория. Тестът по тамишивари (чупене на дъски) се оказа щастлив на полякинята Агнешка Сипиен, която беше надиграна от българката, но съдиите видяха 2 пъти хикиваки (равенство). За Данаила остава обаче призът за висок боен дух в дамската надпревара.

Единствен наш шампион стана варненецът Невилин Атанасов в кат. до 75 кг при юношите. Петър Мартинов е бронзов в абсолютна категория и в тамишиварито. Поради по-високото си лично тегло Петър Мартинов отпадна на полуфинал в абсолютна категория . Щастливият победител след продължение е Алехандро Наваро (Испания). Зрителите бурно освиркаха съдийското решение, защото Петьо стоеше видимо по-добре на татамито, а има и повече счупени дъски - 21. Това не е изненада, защото той е шампион на Европа в тази дисциплина.

При подрастващите имаме 3 сребърни медала - Крум Крумов (65 кг), Станислава Бойчева (55) и Александра Маринова (над 55 кг) и 2 бронза - Николай Йоргов (75 кг) и Митко Миневски (над 75 кг).

След срещата си с председателя на ДАМС Весела Лечева ръководните фактори на Европейската карате киокушин организация заявиха, че киокушинът ще се развива с още по-бързи темпове у нас и България ще заеме заслуженото си място сред лидерите в Европа. Европейското първенство по киокушин се организира от БККФ и ЗПАД „Армеец“.

06 декември 2008   12:51