Севиля победи Барса на Ноу Камп

Севиля победи Барса на Ноу Камп Шесторният шампион Барселона е пред загуба на първи свой трофей, след като претърпя домакинско поражение с 1:2 от Севиля в двубой от 1/8 - финалите за Купата на краля. Така на реванша каталунците се нуждаят от задължителна победа с поне два реализирани гола. Севилци днес играха по-агресивно след почивката и успяха да се възползват от грешките на световния първенец. Головете за победителите вкараха Капел (60) и Негредо (75-дузпа). За Барса точен беше Златан Ибрахимович (74).

И двата отбора играха с почти експериментални състави. Наставникът на „лос кулес" Джосеп Гуардиола заложи на двойка централни бранители, оформена от Дмитро Чигринский и Габи Милито, като вторият изигра първи официален мач след 20 месеца. В халфовата линия за „синьо-червените" беше поставен младият Тиаго Алкантара, който впечатли с поглед върху играта и технически умения. Трите големи фигури в състава бяха Лео Меси, Дани Алвеш и Андрес Иниеста, като третият носеше капитанската лента. Гостите от Андалусия не можеха да използват цели десетима свои футболисти и Маноло Хименес смени схемата на 4-2-3-1 с изнесен напред позабравеният Аруна Коне.

Срещата започна равностойно с разменени атаки. В седмата минута Ромарик изненадващо стреля от фаул, но добрият плонж на Пинто изби в корнер. В десетата минута традиционен пробив на Меси през центъра завърши с великолепно насочен удар, но Андрес Палоп майсторски парира. Тежък удар от фаул на Дани Алвеш в 22-рата минута за малко не беше добавен голово от Рафа Маркес. Секунди по-късно от много малък ъгъл Меси шутира и нацели страничния стълб. В 34-тата минута гол на Диего Капел беше отменен заради явна засада. На повторението обаче се видя как бранител на Барса чуква топката към дългокосото крило. Като цяло през първото полувреме каталунците играха по-творчески в нападение, но не можаха да упражнят обичайния си натиск.

Втората част не започна с очаквания натиск на „блаугранас", а с разсеяна домакинска игра. В 52-рата минута резервата Ренато Дирней беше оставен да стреля от десет метра, но Пинто с прекрасна намеса с крак предотврати гола. В 60-ата минута поредна скоростна акция на „бланкирохос" доведе до попадение в мрежата на Барса. Пероти проби отляво, Ренато чукна към непокрития Капел, който отблизо мушна топката в мрежата - 0:1.

Минута преди гола Ескюде и Ибрахимович паднаха, но дузпа за Барселона не последва. В 63-тата минута Пинто спаси опасен изстрел от фаул на Ромарик. В 71-вата Боян Къркич вкара, но реферът отмени гола заради фаул на Ибрахимович. В 74-тата минута дълъг пас на Маркес изведе Ибрахимович сам срещу вратаря, Златан преодоля Палоп и спокойно реализира за 1:1. Веднага след центъра обаче Диего Капел излъга Чигринский и 25-милионната покупка на Барса събори крилото за дузпа, вкарана от Негредо. Каталунците опитаха натиск и в 86-ата минута Меси проби в наказателното, но шутът му почти облиза страничната греда. В 90-ата минута попадение на Дани Алвеш не бешезачетено заради засада, каквато нямаше.

Реваншът е след седмица на "Рамон Санчес Писхуан".

БАРСЕЛОНА - СЕВИЛЯ - 1:2
0:1 - Капел (60)
1:1 - Ибрахимович (74)
1:2 - Негредо (75-д.)

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Пинто; Алвеш, Чигринский, Милито (66 - Бускетс), Максуел; Тиаго (70 - Чави), Маркес, Иниеста; Педро (46 - Ибрахимович), Боян, Меси;
Старши-треньор: Джосеп Гуардиола
СЕВИЛЯ (4-2-3-1): Палоп; Конко, Ескюде, Драгутинович, Ф. Наваро; Лоло (82 - Душер), Ромарик; Навас (46 - Ренато), Пероти, Капел; Коне (69 - Негредо);
Старши-треньор: Маноло Хименес
Жълти картони: Маркес, Милито, Чигринский, Боян (Б); Ескюде, Ф. Наваро, Лоло (С);