Рома нокаутира Юве в 93-ата минута

Рома нокаутира Юве в 93-ата минута Гол на Йон Арне Рийзе с глава в 93-ата минута донесе успеха с 2:1 на Рома като гост на Ювентус в съботното дерби от 21-ия кръг на Серия "А". Преди това легендите на двата клуба Алесандро Дел Пиеро и Франческо Тоти се бяха разписали. Десетката на "бианконерите" откри с великолепен гол от воле в 51-ата минута, а в 68-ата минута Принца на Рим изравни от дузпа. В 83-ата минута Джанлуиджи Буфон бе изгонен с директен червен картон, което се оказа решаващо. Останали с десет играчи домакините допуснаха гол секунди преди последния съдийски сигнал и отново разочароваха тифозите си.

По този начин Рома вече има 38 точки и е на трета позиция, като дръпна с пет пред Юве. Кризата на "бианконерите" пък продължава - поражението бе осмо в калчото и тимът е на пета позиция.

"Вълците" постигнаха едва осмия си успех в своята история срещу италианския гранд в Торино. За последно това се случи през сезон 2001/2002 година, успехът бе и първи за Клаудио Раниери срещу бившия му тим. До този момент специалистът имаше едва три равенства от 12 мача срещу Юве. Тази победа е частичен реванш за Раниери срещу "бианконерите" и Чиро Ферара, който го замени на поста два кръга преди края на миналия сезон.

Попадението на Дел Пиеро бе първо за капитана на "Старата госпожа" през този сезон от осем мача в калчото, като никога досега в кариерата си Алекс не бе завършвал първата половина от сезона без попадение.

Изравнителното попадение на Тоти също влезе в историята, като то е неговото 188-о в Серия "А", с което ветеранът се изравни на седма позиция във вечната класация на голмайсторите в Калчото с бившия му съперник от Лацио Джузепе Синьори. Освен това, досега 33-годишният играч не се бе разписвал нито веднъж във вратата на Юве при гостуване в Торино, а днешното му попадение беше общо десето в първенството за сезона.

Двубоят започна без Тоти на терена, след като при температура от минус шест градуса Раниери реши да не рискува с него. Още във втората минута обаче Лука Тони контузи прасеца на десния си крак и трябваше да напусне принудително терена. Така, Принца на Рим се появи в игра за първи път от месец без дори да е загрял. Над 3000 тифози на римляните напълниха своя сектор и подкрепяха столичани през цялата среща, а след попадението на Рийзе изпаднаха в екстаз. Освен множеството проблеми, Юве не можеше да разчита и на подкрепата на своите най-верни тифози от "Курва Ширея". Секторът бе затворен вследствие на наказание от един мач заради расистките обиди срещу таланта на Интер Марио Балотели.

Амаури, Дел Пиеро и Никола Легроталие с глава за Юве бяха близо до откриване на резултата, докато Мирко Вучинич имаше най-добрата възможност за "вълците" преди почивката. Втората част започна по-добре за гостите, но след грешка на Жуан топката попадна в Дел Пиеро, който с великолепен диагонален удар от въздуха с левия крак прати топката в долния ляв ъгъл на Жулио Серджо.

Последваха атаки на двата тима без резултат, но в 63-ата минута левият бек на торинци Фабио Гросо извърши нарушение срещу Родриго Тадей в наказателното поле и рефера отсъди 11-метров наказателен удар за гостите. Тоти не сгреши от бялата точка - 1:1. Двайсет минути по-късно Рийзе бе изведен сам срещу вратаря Джанлуиджи Буфон, който го фаулира извън наказателното поле и съответно видя червения картон. Наставникът на Юве Чиро Ферара смени Дел Пиеро с резервния страж Алексансдър Манингер, но 70 секунди преди края бившият играч на Ливърпул Рийзе с глава закопа домакините.

Това бе осма загуба в последните 12 мача на Ювентус във всички турнири, и трета поред като домакин в Серия "А", докато Рома записа осма победа в последните 11 мача, като към тях добавим три равенства.