Фантастичен Форлан върна европейската слава на Атлетико в исторически финал срещу Фулъм

Фантастичен Форлан върна европейската слава на Атлетико в исторически финал срещу Фулъм Атлетико (Мадрид) влезе в историята като първият отбор, спечелил новосформирания от този сезон турнир Лига Европа. "Дюшекчиите" наложиха волята си в спиращ дъха финал срещу английския Фулъм, който завърши с продължения и победен гол на Диего Форлан в 115-ата минута. Уругвайският нападател донесе мечтания успех на мадридчани след пас на Серхио Агуеро. В редновото време резултатът бе 1:1, като за Атлетико се разписа отново Форлан, а за Фулъм - Саймън Дейвис.

Съперниците сътвориха истински спектакъл, който имаше своя главен герой в лицето на Форлан. Звездата на Атлетико бе най-добрият футболист на терена и заслужено сложи поантата на драматичния финал с майсторското си докосване след пас на Агуеро. Аржентинецът също направи голям мач, а неистовото му желание за победа пролича най-ясно в ситуацията при решителния гол, когато догони наглед невъзможна топка, за да я подаде към партньора си в атака и да докара до делириум феновете на мадридския гранд.

Успехът на Атлетико идва след 14 мъчителни години, в които отборът остана далеч от върховете на испанския и европейски футбол. От 1996 година, когато записа златен дубъл на домашната сцена под ръководството на Радомир Антич и с Любослав Пенев в състава си, тимът от "Висенте Калдерон" не бе печелил абсолютно нищо, а веднъж дори изпадна в Примера дивисион. Това е втори трофей на Атлетико в Европа. Първият е от далечната 1962 година, когато "дюшекчиите" триумфираха във вече несъществуващия турнир за КНК. За последно мадридчани играха на финал през 1986 година, отново в КНК, и загубиха от Динамо (Киев).
Мачът започна в доста високо темпо, а мокрият терен правеше играта още по-бърза. Първите минути бяха равностойни, след което Атлетико
наложи по-продължителен контрол върху топката. Това бе очаквано от лондончани, които в предишните си двубои от турнира доказаха, че
обичат да са прибрани в своята половина и да дебнат за грешки на съперника. В 12-ата минута Атлетико (Мадрид) създаде първата си
скоростна атака, като Серхио Агуеро пробяга сериозно растояние през центъра и подаде на Форлан. Уругваецът не се суети и стреля с левия крак, но за негова жалост топката се отби от гредата и излезе в аут.

Испанците продължиха да са по-креативният отбор и Хосе Антонио Рейес се опита да затрудни Марк Шварцър от фаул. Ударът на крилото беше добре насочен, но Шварцър реагира сигурно. Фулъм отвърна с красив изстрела на Гера от въздуха, който премина над вратата, но изтръгна аплодисментите на публиката.

Атлетико се опитваше да атакува възможно най-разнообразно, като редуваше дългите извеждащи подавания с продължителни разигравания по земя. Агуеро често се задържаше на левия фланг, където създаде много неприятности на Крис Беърд. В 24-ата минута аржентинецът умело се измъкна от двама футболисти на Фулъм и центрира, но нямаше кой да засече кълбото. Няколко поредни атаки дадоха да се разбере, че защитата на на "котиджърс" няма решение за повратливостта и импровизацията на Агуеро. Именно той бе в основата на първия гол, след като пробва да шутира от воле, а топката щастливо стигна до Форлан, който бе на една линия с бранител на Фулъм и с лекота опъна
мрежата - 1:0.

Преднината в резултата трябваше да вдъхне повече самочувствие и спокойствие на испанците, още повече, че дойде напълно заслужено с
оглед превъзходството им до момента. Вместо това, защитата на тима за пореден път демонстрира липса на синхрон и Фулъм се възползва от това по най-добрия начин. Всичко тръгна от Боби Замора, който "пребори" Томаш Уйфалуши в наказателното поле, но временно бе
блокиран. Топката стигна до Золтан Гера, той центрира меко, кълбото бе отклонено от Алваро Домингес и попадна на крака Саймън Дейвис, който от воле разстреля Де Хеа.

Атлетико натисна до почивката и имаше своя шанс отново да излезе напред в резултата. В 45-ата минута Форлан нанесе хубав удар, който
тупна коварно и затрудни Шварцър, но опитният страж не трепна и успя да избие в корнер.

В началото на второто полувреме ролите се смениха и Фулъм бе отборът, който доминираше. Лондончани с лекота печелеха сблъсъците на
"втория етаж" и оттам следваха бързи атаки с едно докосване, които поставиха под огромно напрежение отбраната на Атлетико. В 52-ата
минута Гера бе изведен от дълбочина, но си поведе силно топката и Де Хеа успя да го изпревари. Малко след това Рой Ходжсън извади Замора и пусна на негово място Клинтън Демпси.

Силният период на Фулъм приключи с изстрел на Саймън Дейвис и великолепно спасяване на Де Хеа. След това Атлетико отново се настани
в половината на англичаните, но почти не намираше пролука към наказателното поле. "Дюшекчиите" се принуждаваха да центрират, но
високите топки ставаха лесна плячка за норвежкия гигант Бреде Хангеланд. Кике Санчес Флорес реши да освежи състава си с пускането на
Хосе Мануел Хурадо и Едуардо Салвио, лишавайки се от услугите на Рейес и Симао. С всяка изминала минута обръчът пред Шварцър се затягаше, но играта на Фулъм в дефанзивен план бе безупречна и логично се стигна до продължения. Преди тях Агуеро поиска дузпа след
съприкосновение с противников защитник в наказателното поле, но реферът Никола Рицоли бе категоричен, че нарушение няма.

Допълнителното време стартира с по-добра игра на Атлетико. Мадридчани определено не искаха да разчитат на рулетката на дузпите и всячески се постараха да вкарат втори гол. В 101-ата минута Агуеро не можа да засече топката след центриране отдясно, а малко след тази
ситуация в полето на Фулъм стана сериозно разбъркване, но защитниците на английския тим пак се справиха. Златната възможност за

Атлетико се откри миг преди съдията да даде сигнал за кратка почивката преди последните 15 минути. Тогава Форлан като на шега проби през зоната на Беърд и пусна кълбото успоредно на голлинията, но при последвалата суматоха Агуеро от малък ъгъл не можа да уцели очертанията на вратата.

Форлан блесна още веднъж след подаване на Томаш Уйфалуши, но силният му удар излезе в аут. Подобен акробатичен изстрел опита и
резервата на Фулъм Ерик Невланд - без успех.

Атлетико М - Фулъм 2:1 след прод.