Уругвай елиминира Гана след дузпи

Уругвай след 40 годишно чакане стигна до полуфиналите

Уругвай елиминира Гана след  дузпи Уругвай и Гана не можаха да излъчат победител в редовното време и продълженията на втория четвъртфинал на Мондиал 2010. 120-те минути приключиха 1:1, след като Съли Мунтари изведе африканците напред секунди преди почивката, а Диего Форлан възстанови равенството с майсторски удар от фаул в 55-ата минута. Така, спорът остана да бъде решен след изпълнение на дузпи.Силните минути на ганайците дойдоха в края на полувремето. Първо Боатенг си заслужи аплодисментите на публиката със зрелищен опит за задна ножица, а секунди преди изтичането на даденото от рефера Олегарио Бенкеренса двеминутно продължение Съли Мунтари изненада Фернандо Муслера с удар извън пеналта и откри резултата.В началото на второто полувреме селекционерът на Уругвай Оскар Табарес реши да смени Алваро Фернандес с младия нападател на Аякс Николас Лодейро. Южноамериканците станаха много по-агресивни и в няколко ситуации на терена прехвърчаха искри. В 55-ата минута Форлан изпълни фаул по диагонала, вратарят на Гана Ричард Кингсън подцени ситуацията и коварният полет на топката "Джабулани" я прати в мрежата - 1:1..Играчите на Гана все по-често бъркаха в отиграванията си, а "урусите" това и чакаха. Суарес изпусна великолепна възможност да се разпише след прекрасно центриране на Форлан в 63-ата минута, а малко по-късно нов негов удар бе избит от Кингсън. В 78-ата минута Форлан намери Суарес от фаул, но острието на Уругвай за пореден път се размина с гола. Последната възможност за попадение в редовното време проигра Макси Перейра, който се полакоми и провали отлична контраатака на Уругвай.В продълженията страхът от загуба взе връх и головите положения баха малко. Най-деен за Гана бе появилият се като резерва ветеран Стефан Апиа, който в една ситуация бе намерен в наказателното поле, но защитниците на "урусите" изчистиха топката. В 118-ата минута Кевин Принс Боатенг от непосредствена близост стреля с глава в аут. Южноамериканците търсеха с високи центрирания Себастиан Абреу, но той нито веднъж не застраши Кингсън.
При дузпите по железни нерви показа отбора на Уругвай поставено от Форлан, Викторино, Скоти и победната дузпа на Абреу за 4:2 при дузпите! Техните съперници пропуснаха на два пъти от бялата точка,като герой на мача бе вратарят на Уругвай Муслера извел отбора си след 40 годишно чакане стигна до полуфиналите.

УРУГВАЙ – ГАНА 1:1
0:1 Мунтари (45), 1:1 Форлан (55)

УРУГВАЙ: 1.Фернандо Муслера, 2.Диего Лугано (38 - 19.Андрес Скоти), 6.Маурисио Викторино, 4.Хорхе Фусиле, 16.Максимилиано Перейра, 15.Диего Перес, 17.Егидио Аревало, 7.Единсон Кавани (75 - 13.Себастиан Абреу), 20.Алваро Фернандес (46 - 14.Николай Лудейро), 9.Луис Суарес, 10.Диего Форлан

ГАНА: 22.Ричард Кингсън, 4.Джон Панцил, 2.Ханс Сарпей, 3.Асамоа Гиан, 5.Джон Менса, 15.Айзък Ворса, 6.Антъни Анан, 7.Самуел Инкум (10 - Стефан Апия), 11.Съли Мунтари (87 - 18.Доминик Адия), 23.Кевин-Принс Боатенг, 21.Квадво Асамоа