България спечели драматично срещу Аржентина с 3:2

България спечели драматично срещу Аржентина с 3:2 гейма в мач, минал през много обрати. Българите взеха първия гейм, след което отстъпиха следващите два, но с катеогирично 25:11 в 4-тата част и 15:11 в тайбрека заслужиха победата.

Срещата започна по-добре за българите, които постепенно дръпнаха с 3:2 след два блока на Виктор Йосифов, а след това с 8:5 след атака в аут на аржентинския капитан Родриго Кирога и ас на българския разпределител Георги Братоев.

Разликата леко нарасна при 10:6 след контра на Владимир Николов, което накара аржентинския наставник Хуан Мануел Бариал да поиска прекъсване. Въпреки това, България запази преднината си и дори я увеличи до 14:9 след нова блокада на Йосифов и 16:10 след нова грешка на Кирога. Резултатът стана 19:11 след контра атака на Владо Николов и ас на Виктор Йосифов. Българските момчета запазиха предимството си до 22:16 след нова атака на Владо Николов, след което спокойно спечелиха гейма с 25:19 след сервис в аут на Габриел Аройо.

Втората част тръгна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимално предимство за Аржентина - 8:7 след атака на влезлия като резерва Кристиан Поглажен. Двата тима продължиха равностойно до 12:12, след което "гаучосите" дръпнаха с 14:12 след атака на Иван Кастелани и грешка в атака от втора линия на Тодор Алексиев. Независимо от тайм-аута за Найден Найденов, втората пауза дойде при 16:14 за южноамериканците след грешка от сервис на Валентин Братоев, който влезе като резерва. Разликата леко набъбна при 18:15 след атака в аут на Виктор Йосифов. Постепенно българските "лъвове" успяха да намалят изоставането до 19:20 след нова атака през центъра на Йосифов и аут на Поглажен, а след това дори да изравнят при 21:21 след грешка на Иван Кастелани. Но аржентинците веднага си върнаха преднината при 23:21 след грешка в атака на Вальо Братоев и ас на влезлия като резерва Максимилиано Кавана. В крайна сметка Аржентина затвори гейма при 25:21 в своя полза след грешка на Тодор Алексиев и атака-пайп на Кастелани.

И третият гейм стартира равностойно до 5:5, след което "трикольорите" поведоха със 7:5 след аут на Иван Кастелани и ас на Георги Братоев и 8:6 след грешка на аржентинците при мрежат. Разликата набъбна до 10:6 след мощна атака на Тошко Алексиев, което накара аржентинския треньор Хуан Мануел Бариал да вземе тайм-аут. Независимо от това, българите запазиха предимството си до 16:12 след поредна грешка при мрежата на "гаучосите". Аржентинците върнаха две точки след грешка от сервис на Ники Пенчев и в атака на Цветан Соколов и 17:15, а след това дори изравниха при 18:18 след контра на резервата Пабло Бенголеа и колективна грешка на българския тим. Прекъсването, което взе Найден Найденов, даде ефект и българските момчета си върнаха предимството си при 20:18 след мощна атака на Цецо Соколов и бърза контра през центъра на Виктор Йосифов и 22:19 след пореден блок на Йосифов. Последва ново равенство при 23:23 след нова атака на Бенголеа и контра блок-аут на Кристиан Поглажен, след което Аржентина дръпна с 24:23 след аут на Цецо Соколов. В крайна сметка аржентинците измъкнаха гейма с 26:24 след ас на Поглажен.

България започна отлично четвъртата част, като бързо дръпна с 4:0 след бърза атака през центъра и ас на Виктор Йосифов, блокада на Теодор Тодоров и мощна контра на Цецо Соколов. Въпреки тайм-аута за Хуан Мануел Бариал и усилията на възпитаниците му, разликата се запази до 8:4 след блок-аут на Тошко Алексиев. Последваха поредна атака на Виктор Йосифов и блокада на Алексиев и 10:4. Разликата се запази и даже се увеличи до 16:9 след бомбена контра на Вальо Братоев и бъркана топка на аржентинския разпределител Николас Уриарте. Резултатът стана 19:9 след нови две грешки на южноамериканците и страхотна блокада на Теодор Тодоров. Преднината нарасна до 23:11 след два силни аса на Вальо Братоев, след което България спечели гейма с 25:11 след блокада на Цецо Соколов и мощна контра на Тошко Алексиев, с което вкара мача в тайбрек.

БЪЛГАРИЯ - АРЖЕНТИНА 1:0 (25:19, 21:25, 24:26, 25:11, 15:11)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Владимир Николов, Николай Пенчев, Тодор Алексиев, Николай Николов, Теодор Тодоров - Теодор Салпаров-либеро
Старши-треньор: Найден Найденов
АРЖЕНТИНА: Габриел Аройо, Иван Кастелани, Николас Уриарте, Мариано Хустиниано, Родриго Кирога, Максимилиано Гауна - Факундо Сантучи - либеро
Старши-треньор: Хуан Мануел Бариал.

30 юни 2012   23:46