Полетът на орела стигна до космоса

Лудогорец успя!Лудогорец победи Базел с 1:0 и се изстреля във висините на футболната вселена.След като измъчиха петкратния европейски клубен шампион Ливърпул, а след това се озъбиха и на Реал Мадрид, разградчани отново пренаписаха историята на български футбол, постигайки немислимото...В супердраматичен мач на „Васил Левски” момчетата на Георги Дерменджиев се превърнаха в първия български отбор с победа в най-комерсиалния европейски клубен турнир – Шампионска лига!Под погледа на събралите се над 35 000 зрители, „орлите” тотално надиграха швейцарския колос, забивайки решителното попадение едва в болезнената за гостите 92мин, чрез левия защитник Йордан Минев!Големите очакванията, с които бяха натоварени домакините явно им се отразиха, като те започнаха срещата доста разконцентрирано.Опорните халфове на Лудогорец Ф.Ешпиньо и С.Дяков сбъркаха няколко доста елементарни паса в центъра на терена, което позволи на гостите да наложат своето темпо в началните минути.Първата по-сериозна опасност за Базел сътвори централният нападател на отбора Емболо, който стреля опасно към вратата на Лудогорец, но Владислав Стоянов умело спаси.Голяма част от проблеми за защитата на „зелените” идваха отляво, където оперираше Давиде Кала.Той на два-три пъти мина опасно покрай мудния в този мач Кайсара, застрашавайки лудогорската врата.Играта често бе спирана, поради нарушения отстрана и на двата отбора, но главният съдия на мача германецът Дениз Айтекин пускаше по-свободна игра.До 18 мин, когато много остър шпагат на Серей Дие срещу Козмин Моци, почти не контузи румънеца.Тук Айтекин нямаше какво друго да стори, освен да изгони котдивоареца от игра.От този момент на сетне Лудогорец взе срещата в свои ръце и успяваше да сътвори по-опасните ситуации в мача.В края на първото полувреме Лудогорец притисна здраво своя съперник, като само късметът спаси Базел от гол – удар на Марселиньо премина на сантиметри от левия страничен стълб.Лудогорец излезе със страхотно желание за победа във втората част.Бе явно желанието на Базел да се защитава и да брани 1-та точка, който с човек по-малко изглеждаше далеч по-логична за тях в този момент.Първата по-сериозна опасност пред вратата на Базел се откри пред Даниел Абало.Испанецът проби в наказателното поле и без да се бави стреля.Стражът на Базел Васлик обаче показа страхотен рефлекс, избивайки в корнер.В 82-та мин, сменил само преди секунди Безяк, Юнес Хамза се оказа на отлична позиция в наказателното поле и след центриране на Кайсара намери добре топката, но ударът му попадна точно в обсега на швейцарския страж.Лудогорец изреди около 5-6 сериозни пропуска пред противниковата врата, като излгеждаше така сякаш мачът отива към хикс.Не так обаче мислеше Йордан Минев.След 21 опита за гол, във втората минута на добавеното време юношата на Хебър (Пазарджик) все пак намери пролука пред гъсто подредената отбрана на гостите, като изстреля с все сила топовния си салют покрай невярващия поглед на Васлик, изпращайки в неописуем екстаз 35-те хиляди по трибуните.С тази победа Лудогорец вече има 3т. като след 3 изиграни срещи се намира на 2-та позиция във временното класиране на своята група.След победата си днес над Ливърпул с 3:0, настоящият европейски шампион Реал Мадрид продължава да е лидер с 9т., а зад българите се подреждат английският колос Ливърпул(3т.) и Базел(3т.) Следващият мач на Лудогорец е срещу Базел на „Санкт Якуб” на 5 ноември. ЛУДОГОРЕЦ: 21. Стоянов, 80. Кайсара, 55. Терзиев, 27. Моци, 25. Минев, 18. Дяков, 8. Ешпиньо, 7. М. Александров (81-Вандерсон), 84. Марселиньо, 17. Абало (77-Мисиджан), 9. Безяк (67-Хамза) БАЗЕЛ: 1. Ваcлик, 16. Шер, 17. Сухи, 27. Алижи, 8. Дие, 20. Фрей, 33. Елнени, 34. Джака, 39. Кала (83-Хамоуди), 25. Гонзалес, 36. Емболо Бюлент Мюмюнов

24 октомври 2014   23:30