Поляци изхвърлиха ЦСКА от Шампионската лига

Поляци изхвърлиха ЦСКА от Шампионската лига Волейболистите на ЦСКА отпаднаха от по-нататъшно участие в Шампионската лига "Индезит". Момчетата на треньора Александър Попов загубиха гостуването си на полския Асеко Ресовия (Жешув) с 0:3 (20:25, 15:25, 18:25) в среща-реванш от първата фаза на плейофите, играна в зала "Подпромие" в Жешув.

Домакините тръгнаха по-добре и бързо дръпнаха с 5:2 след блок-аут и два аса на финландския национал Мико Ойванен. Играта продължи точка за точка и техническото прекъсване дойде при 8:5 за Ресовия след бърза атака през центъра на Гжегош Кошок. Разликата се запази до 14:11, след което ЦСКА успя да изравни при 14:14 след сервис в аут на бразилския разпредделител на Ресовия Рафаел Редвиц, ас на Николай Иванов и страхотна блокада на кениеца Филип Мейо срещу Ойванен. Въпреки прекъсване, което поиска наставникът на Жешув Любомир Травица, "червените" поведоха с минималното 16:15 след грешка в атака на Мико Ойванен. Постепенно волейболистите на Ресовия си върнаха преднината при 19:18 след атака на беларусина Алеь Ахрем и грешка на Мейо, което накара Сашо Попов да вземе тайм-аут. Ресовия увеличи преднината си при 23:20 след две мощни атаки на Мико Ойванен и второ прекъсване за армейците. В крайна сметка Ресовия спечели гейма с 25:20 след атака в аут на Филип Мейо и блок-аут на Марчин Вика и поведе с 1:0.

Волейболистите на Ресовия започнаха добре и втората част като дръпнаха с 4:1 след мощна атака на Ойванен, ас на Гжегош Кошок и грешка в атака на Теодор Тодоров. Независимо от прекъсването, което взе Сашо Попов, разликата набъбна на 6:1 след грешка на капитана Николай Иванов и атака на Алех Ахрем, след което в игра за ЦСКА се появи Бойко Бонев на мястото на Владислав Александров. Въпреки това преднината на Ресовия нарасна до 8:2 след поредна успешна атака на Мико Оййванен и аут на Ивайло Стефанов. Постепенно домакините направиха резултата 12:5 след технично отиграване на Ойванен и второ прекъсване за "червените". До втората техническа пауза домакините от Жешув увеличиха предимството си до 16:7 след отлична атака през центъра на Гжегош Кошок. Двата отбора продължиха да играят равностойно до 20:10, когато треньорът на Ресовия Любомир Травица пусна на полето резервите Иван Илич, Павел Папке и Лукаш Перловски. Ресовия без проблеми затвори гейма при 25:15 в своя полза, поведе с 2:0 и на практика се класира за следващата фаза на плейофите на ШЛ, където ще чака победителя от двубоя между белгийския Рьозеларе и БГ Тренто.

Армейците започнаха добре в третия гейм като поведоха с 5:3 след грешка от сервис на Кшиштоф Гиерчински и ас на Филип Мейо. Техническата пауза дойде при 8:6 след отлична блокада на Теодор Тодоров. Ресовия моментално изравни при 8:8 след грешка в атака на Ивайло Стефанов и успешна такава на Гиерчински. "Червените" си върнаха преднината при 11:9 след грешка на домакините и ас на Теодор Тодоров, но възпитаниците на Любомир Травица отново възстановиха равенството при 11:11 след ас на Гиерчински. Равенството се запази до 14:14, след което Ресовия дръпна с 16:14 след успешни атаки на опитния Павел Папке и Кшиштоф Гиерчински. Домакините увеличиха преднината си при 18:15 след ас на Лукаш Перловски, което накара Сашо Попов да вземе тайм-аут. Поляците увеличиха още малко преднината си при 21:17 след грешка на разпредделителя Николай Иванов и второ прекъсване за ЦСКА. Волейболистите на Ресовия спокойно спечелиха гейма с 25:18 след атаки на Матеуш Мика и Павел Папке и ас на Гжегош Кошок, а с тоя и мача с 3:0.

Най-резултатен за ЦСКА бе кениецът Филип Майо с 13 точки (1 блок, 1 ас и 44% ефективност в атака), а Теодор Тодоров добави 11 точки (3 блока, 1 ас и 64% ефективност в атака). За победителите от Ресовия финландецът Мико Ойванен завърши с 14 точки (2 аса и 69% ефективност в атака), въпреки че игра само в първите два гейма.

Така поляците се класираха за следващата фаза на плейофите, където ще срещнат победителя от двубоя между белгийския Рьозеларе и БГ Тренто, които играят по-късно тази вечер. Въпреки отпадането от най-престижния европейски турнир, момчетата на Сашо Попов постигнаха най-големия успех в историята на българския клубен волейбол, като станаха първия отбор, който премина груповата фаза на Шампионската лига.

АСЕКО РЕСОВИЯ, ЖЕШУВ (ПОЛША) - ЦСКА 3:0 (25:20, 25:15, 25:18)
АСЕКО РЕСОВИЯ: Рафаел Редвиц, Мико Ойванен, Алех Ахрем, Марчин Вика, Гжегош Кошок, Войчех Гжиб– Кшиштоф Игначак-либеро (Иван Илич, Павел Папке, Лукаш Перловски, Матеуш Мика, Кшиштоф Гиерчински)
Старши-треньор: Любомир Травица
ЦСКА: Николай Иванов, Филип Мейо, Владислав Александров, Ивайло Стефанов, Теодор Тодоров, Стоян Самунев – Даниел Пеев-либеро (Антон Василиев, Николай Николов, Бойко Бонев)
Старши-треньор: Александър Попов.