Лига Европа – обзор

Снощи се изиграха първите двубои от плейофите за влизане в групите на турнира Лига Европа, като Старият континент стана свидетел на цели 38 битки, в някои от които се получиха твърде любопитни и оставящи множество въпросителни преди реваншите след седмица резултати. За наше съжаление и последните два български придставителя в надпреварата допуснаха загуби, значително намалявайки шансовете си за прогрес в следващата фаза. Това с пълна сила важи за действащия български шампион Литекс, който след поражението с 1:2 у дома от опитния Динамо (Киев) едва ли може да се надява на чудеса в украинската столица идния четвъртък. ЦСКА пък допусна повече от неприятна загуба с 2:0 срещу Стяуа, като в последните минути новото попълнение на столичани румънецът Зику пропусна златна възможност да огорчи сънародниците си и да направи задчата на „армейците” в реванша далеч по-лесна. Изненадите и снощи не липсваха, някои от тях предвещават твърде интересни и непредсказуеми ответни двубои. Немският гранд Шалке 04 си позволи лукса да загуби със същия резултат като ЦСКА (София), при това като гост на непретенциозния финландски ХИК Хелзинки. Омония (Никозия) пък се справи с многомилионния Ред Бул Залцбург с 2:1, Макаби (Тел Авив) разпиля гръцкия колос Панатинайкос с 3:0, Севиля загуби като гост на Хановер с 2:1, словенският Марибор надделя над Глазгоу Рейнджърс с 2:1, докато другият шотландски гранд – Селтик, завърши 0:0 пред собствена публика срещу швейцарския Сион. Слован (Братислава) излъга с 1:0 италианските „вълци” от Рома в словашката столица, а Атлетико (Билбао) не можа да се справи с игралия почти цял мач с човек по-малко турски Трабзонспор. Ето и всички резултати от вчера:

Васлуй 2:0 Спарта Прага
Екранас 1:0 Апоел Тел Авив
Легия Варшава 2:2 Спартак Москва
Локомотив Москва 2:0 Спартак Търнава
Зестафони 3:3 Брюж
ХИК Хелзинки 2:0 Шалке 04
Литекс 1:2 Динамо Киев
Аалесунд 2:1 АЗ Алкмаар