Лукойл Академик победи френския АСВЕЛ

Българският шампион Лукойл Академик победи френския АСВЕЛ Вильорбан с 66:62 в двубой от група D в турнира Еврокъп, игран в зала "Арена Армеец" в София.

Мачът започна отлично за българския отбор, който откри резултата с тройка на Брендън Хийт, като отличната игра на "студентите" им позволи да поведат с 11:4.

игра в защита и нова тройка резултатът набъбна в полза на Академик до 14:4. Гостите от Франция имаха проблеми със стрелбата си и нова тройка на Хийт увеличи преднината - 17:4.

Малко по-късно французите най-накрая реализираха първата си тройка в мача, дело на Филип Гос, който намали преднината на Лукойл до 17:9.

Постепенно гостите взеха инициативата в мача и след поредица от грешки на българските баскетболисти успяха да затворят частта при резултат 19:15.

В началото на втората четвърт АСВЕЛ изравни резултата за 19:19. Малко по-късно хърватинът Бруно Шундов след няколко неуспешни опита най-сетне успя да реализира тройка и един наказателен удар и позволи на "студентите" да поведат с четири точки - 25:21.

Французите скъсиха преднината до 25:24, но точна стрелба на Тенчо Банев позволи на нашите да си върнат преднината - 29:24.

Добрата игра на домакините продължи да увеличава разликата в тяхна полза и в средата на частта Академик водеше с 32:24.

Този резултат се запази няколко минути, след като нито един от двата отбора не успяваше да намери верния път към съперниковия кош.

Около три минути преди края на втората четвърт Ламонт Мак позволи на тима си да поведе с десет точки - 34:24, но в ответната атака АСВЕЛ върна коша - 34:26.

Няколко секунди преди края на частта Брендън Хийт реализира страхотна тройка, вкарвайки 11-ата си точка в мача за преднина от 11 точки за Лукойл Академик - 39:28.

Третата четвърт започна добре за българският шампион, който увеличи преднината си на 16 т. - 44:28, но тройка на АСВЕЛ намали до 44:31.

В следващите минути "студентите" не бяха достатъчно концентрирани, допуснаха много грешки и позволиха да им бъдат отбелязани цели девет безответни точки за 44:38.

В средата на частта Ламонт Мак с великолепна игра върна тима си към точната стрелба, бележейки за 46:40. В следващите няколко минути домакините поддържаха преднината си от шест точки като резултатът 48:42 се задържа доста дълго на таблото.

Точна стрелба на Стояновски, който резлизира два наказателни удара в полза на Академик позволи на българския тим да стигне границата от 50 точки в своя полза - 50:42 и в крайна сметка частта приключи при резултат 50:44.

Последната четвърт започна с кош за Лукойл Академик, след като Стояновски вкара кош за 52:44. 8:04 минути преди края на мача великолепна тройка на Божидар Аврамов отново направи преднината на домакините двуцифрена - 55:44.

Впоследствие обаче "студентите" отново допуснаха грешки и позволиха на АСВЕЛ да скъси преднината им до само четири точки - 55:51.

Отново разсеяна игра на Лукойл Академик позволи на френският отбор да намали преднината на противника си до едва две точки - 60:58 само 1:57 минути преди края на мача.

Тройка на Брендън Хийт върна надеждите на "студентите", правейки резултата 63:58, веднага от ответната атака дойдоха две точки в полза на французите - 63:60.

В крайна сметка българският шампион успя да се пребори за крайния успех в двубоя, побеждавайки съперника си АСВЕЛ с 66:62.